Jak poinformował poniedziałkowy „PS”, Grzegorz Krychowiak w minionym tygodniu wyjechał ze zgrupowania reprezentacji Polski w La Baule i uzgodnił warunki kontraktu z francuskim klubem. Kwota, jaką ma zapłacić PSG za polskiego zawodnika to 45 mln euro.
Wprawdzie sam Krychowiak we wtorek zaprzeczył, jakoby w trakcie Euro spotykał się z przedstawicielami PSG, nie zmienia to jednak faktu, że o przejściu Krychowiaka z Sevilli mówi się już od roku. Polskiego zawodnika do Paryża chce ściągnąć jego były trener z Sevilli, Unain Emery, który od nowego sezonu będzie szkoleniowcem PSG. Krychowiak ma być jego pierwszym transferem. 45 mln euro, o którym wspomina się przy tej okazji może przyprawić o zawrót głowy.
Czytaj również: EURO 2016. Polska-Ukraina. Biało-czerwoni więcej warci [INFOGRAFIKA]
Jeżeli do podpisania umowy dojdzie, będzie to najdroższy transfer w historii polskiej piłki nożnej. Obecny rekord należy do Jerzego Dudka, który w 2001 r. przeszedł z Liverpoolu do Feyenoordu Rotterdam za 7,4 mln euro.
Sumy, które płacono za polskich zawodników to jednak nic w porównaniu z tym, ile kluby płaciły za najdroższych piłkarzy świata. Od 2009 r. rekord w tej kwestii należy do Cristiano Ronaldo. Transfer portugalskiego napastnika z Manchesteru United do Realu Madryt opiewał na kwotę 94 mln euro.
Zobacz także: EURO 2016. Miały być mecze, jest złość widzów Ipla.tv. UOKiK interweniuje?
Tyle samo, tylko cztery lata później Real Madryt zapłacił Tottenhamowi Hotspur za Garetha Bale’a. Reprezentant Walii, który w fazie grupowej Euro zdobył dla swoje drużyny już trzy bramki, zdaje się udowadniać, że jest wart co najmniej tyle samo, co jego słynny kolega z drużyny „Królewskich”. Na uwagę z pewnością zasługuje też transfer Zinedine’a Zidane’a. Piętnaście lat temu, w 2001 r. przeszedł on z Juventusu Turyn do Realu Madryt za 73,5 mln euro. Ta kwota cały czas daje mu wysokie miejsce na liście największych transferów w historii.
Na liście dziesięciu największych transferów w historii piłki Real Madryt, co nie jest zaskoczeniem, pojawia się aż pięć razy. Pieniędzy na nowych zawodników nie szczędzi też FC Barcelona (w zestawieniu zespół ten pojawia się 3 razy). Rekordowe transfery mają też na swoim koncie zespoły z Manchesteru – Manchester City i Manchester United.
Jacy zawodnicy opuszczali swoje zespoły za rekordowe kwoty? Jakie nazwiska znajdują się w pierwszej dziesiątce? Sprawdź w naszej GALERII.
Źródło: Przegląd Sportowy, sportowefakty.wp.pl; oprac. MK