centrum handlowe

i

Autor: Shutterstock centrum handlowe

Kryzys w handlu. Od stycznia upadło 3 tys. sklepów

2022-06-28 11:15

Upadło już 3 tys. sklepów w 2022. Najwięcej od 5 lat, a to dopiero połowa roku Zniknięcie ograniczeń w działalności nie spowodowało rozkwitu sektora, a sklepów upadło najwięcej od 2017 r. To dopiero wyniki półrocza, w 2022 r. zapowiada się rekord.

Sklepy przeżywają kryzys. Upadło ich ponad 3 tysiące

 Liczba sklepów kurczy się w ekspresowym tempie. Jak podaje dziennik “Rzeczpospolita” w oparciu dane zebrane przez widownię Dun & Bradstreet Poland,  od początku 2022 roku ubyło ich już ponad 3 tys. punktów sprzedaży detalicznej. Co jest powodem tego zjawiska? Sklepy internetowe zaczęły wypierać sklepy stacjonarne. Najprawdopodobniej spowodowała to trwająca przez 2 lata pandemia. Ludzie przyzwyczaili się do zakupów online.

Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland powiedział, że tak wysoki trend w zakupach internetowych utrzyma się przez kolejne sześć miesięcy, a na koniec bieżącego roku, będzie można się spodziewać rekordowej liczby upadłych sklepów sprzedaży detalicznej. Wskazuje, że przekroczy ona 5 tys.

Kongres 590 - Marcin Chludziński, prezes KGHM

Co jest przyczyną upadku tak wielu sklepów stacjonarnych?

 W 2020 roku handel był mocno ograniczony. To właśnie wtedy znacząco poszerzyło się grono zainteresowanych zakupami w sieci. Wzmożony ruch zaobserwowano m.in. na platformie Amazon, Allegro, AliExpress, a także Shopee. Dziennik „Rzeczpospolita” wskazuje, że najwięcej z rynku znika sklepów ogólnospożywczych. W pierwszej połowie 2022 roku zlikwidowano 644 punktów, ale również 487 stacjonarnych sklepów odzieżowych. Warto jednak zauważyć, że w tym samym czasie przybyło jednak 54 sklepów AGD i 16 placówek o charakterze medycznym.

Sonda
Czy kupujesz produkty spożywcze w e-sklepach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze