węgiel

i

Autor: pixabay

Brak opału na zimę

Kto odpowiada za brak węgla? Polacy wkazali winnych

2022-10-13 7:42

Według ponad 50 proc. badanych, to rząd odpowiada za obecne problemy z zaopatrzeniem w węgiel - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Ponad 46 proc. respondentów uważa, że samorządy powinny pomóc rządowi w dystrybucji węgla; przeciwnego zdania jest 41 proc.

Jaki jest powód braku węgla?

Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że aż 50,7 proc. ankietowanych uważa, że za obecne problemy z zaopatrzeniem w węgiel odpowiada rząd, który wprowadził embargo na rosyjski węgiel. Tylko 17 proc. badanych uważa, że za obecne problemy odpowiedzialna jest unijna polityka klimatyczna.

Zdaniem 15,8 proc. ankietowanych za obecne problemy z dostępnością do węgla odpowiadają poprzednie rządy, które systematycznie ograniczały wydobycie węgla w Polsce. 7,9 proc. respondentów podaje jako powód inne przyczyny, zaś 8,6 proc. nie miało zdania na ten temat.

Zgodnie z badaniem, 46,2 proc. respondentów uważa, że lokalne władze powinny pomóc rządowi w dystrybucji węgla, zaś przeciwnego zdania jest 41 proc. ankietowanych. Niezdecydowanych jest 12,8 proc.

Badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS w dniach 7-8 października na ogólnopolskiej próbie 1100 respondentów.

Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek
Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze