Nowy system mógłby obniżyć odsetki kredytowe o ponad 1 mld zł

i

Autor: SHUTTERSTOCK Nowy system mógłby obniżyć odsetki kredytowe o ponad 1 mld zł

Kurs walut 06.04.2022. Złoty w środę lekko słabnie

2022-04-06 10:12

Kurs walut 06.04.2022. Ile dziś zapłacimy zaa euro (EUR), dolara (USD), franka szwajcarskiego (CHF), funta szterlinga (GBP) 5,59 zł, czy za rubla rosyjskiego (RUB)? Wygląda na to, że w tym tygodniu polska waluta znów notuje straty.

W środę rano polska waluta lekko słabnie. Około godz. 8.45 euro kosztowało 4,65 zł, a dolar - 4,27 zł. W środę ok. 8.45 euro umacniało się wobec złotego o 0,13 proc. i kosztowało 4,65 zł. Podobnie zachowywał się dolar, który zyskiwał do złotego ok. 0,01 proc. Jeden dolar po godz. 8.45 kosztował 4,27 zł. Złoty też tracił wobec franka szwajcarskiego (ok. 0,04 proc.); frank kosztował 4,58 zł. Słaba pozycja złotówki może być przejściowa. Jeszcze dziś odbędzie się kolejne spotkanie RPP, na którym zapadną decyzję o stopach procentowych. Podczas ostatniego posiedzenia RPP zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych o 75 pkt. bazowych, w rezultacie główna stopa NBP, stopa referencyjna, osiągnęła poziom 3,5 proc.

- W maju oczekuje się podwyżki stóp procentowych w USA o 50 pkt. bazowych. Oczekiwanie na podwyżkę stóp procentowych w Stanach wzmacnia dolara, co jest niekorzystne dla notowań złotego. Podwyżka o 75 pkt. bazowych mogłaby być sygnałem, że RPP zależy na umocnieniu złotego. Jednak trzeba też pamiętać, że kiedy Czesi czy Węgrzy robili takie mocne ruchy, ich waluty reagowały pozytywnie tylko przez jedną czy dwie sesje, a więc efekt był krótkoterminowy. Poza tym NBP już dawał sygnały, że zależy mu na mocnym złotym, był bardziej aktywny na rynku walutowym, mieliśmy interwencje rynkowe w celu umocnienia złotego, mamy linię swapową EBC - stwierdził Arkadiusz Trzciołek, strateg rynków walutowych w PKO BP.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Analitycy PKO BP widzą "potencjał do dalszego umocnienia złotego, jednak w krótkim terminie czynniki ryzyka związane z sytuacją geopolityczną ograniczają pole do odreagowania".

Natomiast według ekspertów Alior Bank, komentarze ze strony polskiego rządu sugerujące malejące szanse na rychłe odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy "działają na niekorzyść złotego, co może utrudniać kontynuację odrabiania strat poniesionych przez PLN po wybuchu wojny w Ukrainie".

Sonda
Czy inwestujesz poprzez waluty?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze