Kursy walut maj 2023

i

Autor: Getty Images Kursy walut NBP 24.05.2023

Złoty umacnia swoją pozycję. Kursy walut [17.03.2022]

2022-03-17 12:54

Kursy walut [17.03.2022]. W czwartek 17 marca 2022 roku za jednego dolara (USD) zapłacimy 4.2373 zł. Cena jednego funta szterlinga (GBP) to 5.5744 zł, a franka szwajcarskiego (CHF) 4.5051 zł. Zaś euro (EUR) można kupić za 4.6712. Wojna na Ukrainie wciąż trwa. Taka sytuacja polityczna wpływa destabilizująco na kursy walut. Jak w kolejnym tygodniu wojny na Ukrainie trzyma się złoty?

Kursy walut [17.03.2022]

W czwartek 17 marca 2022 roku za  dolara amerykańskiego (USD) trzeba zapłacić 4.2373 zł, za franka szwajcarskiego (CHF) 4.5051. A ile kosztuje euro? 17 marca 2022 roku za euro (EUR) trzeba zapłacić 4.6712 zł. Jak wyglądają kursy innych popularnych walut? Kurs funta szterlinga (GBP): 5.5744 złkurs rubla rosyjskiego (RUB): 0.04209 zł, kurs hrywny ukraińskiej (UAH): 0.1381 zł, kurs korony czeskiej (CZK): 0.1894 zł, kurs korony szwedzkiej (SEK): 0.4489 zł. Trwa wojna na Ukrainie. To już prawie miesiąc. Konflikt militarny i sankcje nakładane na Rosję mają ogromny wpływ na kursy walut. Chwilę po wybuchu wojny mieliśmy do czynienia z ogromnymi zawirowaniami na rynku walut. Euro szło w górę w rekordowym tempie, zaś hrywna ukraińska czy rosyjski rubel traciły kolosalnie na wartości. Teraz sytuacja nieco się ustabilizowała, choć i tak każdego dnia kursy walut są niepewne. 

Super Biznes Jacek Sasin

Co czeka polską walutę?

Nadzieje na zawieszenie broni w Ukrainie ważą na rynku walutowym więcej niż ogłoszona wczoraj pierwsza od blisko czterech lat podwyżka stóp procentowych w USA. Dzięki temu złoty może odrabiać straty w relacji do głównych walut. Frank szwajcarski kosztuje o 10 proc. mniej niż w kulminacji wyprzedaży złotego i paniki na światowych rynkach. Jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę inflacja w USA była najwyższa od 40 lat, a przy tym dobrą kondycją imponował amerykański rynek. W rezultacie przed marcowym posiedzeniem Rezerwa Federalna nie miała już innego wyjścia niż rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki.

– Wojna na wschodzie Europy oraz atmosfera strachu i niepewności najprawdopodobniej odegrały kluczową rolę w decyzji, by podnieść stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Jeszcze kilka tygodni temu inwestorzy prognozowali bardziej zdecydowany ruch, o 50 pkt bazowych – przypomina Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. 

Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?

Z projekcji optymalnego poziomu stóp wynika jasno, że w tym roku w USA należy spodziewać się jeszcze sześciu podwyżek, które koszt pieniądza wywindują w okolice 2 proc. W kolejnym roku cykl ma być kontynuowany, ale już w zdecydowanie spokojniejszym tempie. Co ciekawe, w długim terminie za optymalny poziom stóp postrzegany jest nadal pułap ok. 2,5 proc. Zakładana jest intensyfikacja zacieśniania, ale nie fundamentalna zmiana profilu inflacji, która wymagać będzie znacznie wyższych stóp procentowych przez wiele lat.

Stopy w górę, dolar nie

Dolar po środowej decyzji Fed się nie umacniał. Kurs EUR/USD wrócił nad 1,10, co zepchnęło kurs USD/PLN poniżej 3,25 zł. Już w poprzednich dniach amerykańska waluta była chimeryczna, ale inwestorzy kurczowo trzymający się nadziei na zawieszenie broni mogli wstrzymywać się z odwracaniem jego umocnienia, mając na uwadze zbliżanie się historycznego posiedzenia Fed. Co więcej, perspektywy polityki pieniężnej USA są na wskroś przetrawione. Oczywiście, rosnące stopy procentowe będą w najbliższym czasie atutem dolara na tle euro, które nie może liczyć rychłą normalizację polityki. 

Złoty po serii sześciu podwyżek podnoszących stopę referencyjną do 3,5 proc. i dzięki jastrzębiemu nastawieniu Rady Polityki Pieniężnej powinien być odporny na przesądzoną i oswojoną perspektywę zacieśniania w USA. Swoistym asem w rękawie stałoby się załagodzenie sporu polskiego rządu z Unią Europejską i odblokowanie finansowania dla Krajowego Planu Odbudowy. – Nasze prognozy walutowe zakładają, że w drugiej połowie roku euro będzie warte dolara i piętnaście centów oraz mniej niż 4,50 zł. Z perspektywy polskiej waluty nieco mocniej od euro potanieją frank i dolar: ich kursy powinny za kilka miesięcy znajdować się w okolicy odpowiednio 4,30 i 4,0 zł – szacuje analityk Cinkciarz.pl.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze