ulga dla klasy średniej/pieniądze/banknoty

i

Autor: materiały prasowe Zdaniem analityka czeka nas jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych

Notowania walut

Kursy walut [2.01.2023]. Silniejszy dolar to słabszy złoty

2023-01-02 8:08

W poniedziałek (2.01.2023) o godz. 6.40 złoty tracił 0,07 proc. do euro, które kosztowało 4,68 zł. Rosły też notowania dolara amerykańskiego o 0,19 proc., do 4,38 zł. oraz franka szwajcarskiego o 0,16 proc., do 4,74 zł. Dla porównania w piątek (30.12.2022) po godz. 17 euro kosztowało 4,68 zł, dolar - 4,38 zł, a frank szwajcarski był wyceniany po 4,74 zł.

Parytet to kurs na poziomie 1 dolar za 1 euro

„Dla rynku walutowego kluczowy jest kurs krzyżowy między dolarem, a euro. Naszym zdaniem trend umocnienia się euro w stosunku do dolara się nie utrzyma i dolar odrobi część strat. Sądzimy, że rynek zbyt mocno wycenił agresywną politykę pieniężną EBC i w zbyt dużym stopniu nastawił się na obniżki stóp procentowych w USA. W efekcie końcówka roku była korzystna dla euro, ale początek roku przyniesie zmianę, więc już pod koniec I kw. kurs euro w stosunku do dolara może powrócić do parytetu” – powiedział PAP ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak.

Parytet to kurs na poziomie 1 dolar za 1 euro. Spadek ceny euro w dolarach oznacza także osłabienie walut naszego regionu, w tym złotego.

„Końcówka roku jest korzystna dla walut naszego regionu, co wynikać może po części z zamykania pozycji przeciwko walutom naszego regionu. Jednak początek roku może przynieść otwieranie nowych pozycji. Zwłaszcza, że naszym zdaniem rynkowa wycena złotego to efekt przyjęcia kilku nadmiernie optymistycznych scenariuszy – a wiec wspominane już szybkie obniżki stóp procentowych w USA, szybkie odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy – co naszym zdaniem potrwa jeszcze kilka kwartałów” – powiedział Adam Antoniak.

„To wszystko wraz z umocnieniem się dolara do euro może sprawić, że kurs euro wróci w okolice 4,8 zł, podobnie zresztą jak kurs dolara. Oczywiście, mówimy tutaj o początku roku, bo w kolejnych miesiącach jest szansa na umocnienie się złotego” – powiedział ekonomista ING BSK. Jego zdaniem powodem osłabienia złotego będą oczekiwania na obniżki stóp procentowych NBP, a te będą zależeć m.in. od sytuacji gospodarczej.

 „Słabe wyniki gospodarki w I kw. mogą sprawić, że gra na obniżki stóp procentowych zintensyfikuje się, a to może sprzyjać osłabieniu złotego” – dodał Adam Antoniak.

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Sonda
Jesteś ZA czy PRZECIW wprowadzeniu waluty Euro w Polsce?

Ta grupa w 2023 roku dostanie po kieszeniach najmocniej.

Posłuchaj, czy do niej należysz!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze