Można się ubiegać o 400 zł

i

Autor: Getty images Można się ubiegać o 400 zł

400 plus na dziecko. Lawina wniosków o żłobkowe. 70 proc. uprawnionych już złożyło wniosek

2022-04-13 5:56

Już blisko 70 proc. uprawnionych w tym roku złożyło wniosek do ZUS o tzw. żłobkowe, czyli dofinansowanie – do 400 zł miesięcznie – na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym roku przewidywana liczba dzieci objętych wsparciem ma wynieść co najmniej 110 tys. dzieci. Jak dotąd, złożono wnioski o tzw. żłobkowe obejmujące ponad 73 tys. dzieci. To blisko 70 proc. wszystkich uprawnionych.

Dofinansowanie dotyczy okresu, który nie jest objęty rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO). Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

Czytaj również: 400 plus na dziecko w żłobku. Ruszył nabór wniosków

 Dofinansowanie do 400 zł miesięcznie – na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem. Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, ale nie obejmuje opłat za wyżywienie. Rozwiązanie obowiązuje od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?
Najnowsze