Zdrowie seniora

Leczenie uzdrowiskowe. Dla kogo? Jakie wskazania? Na czym polega?

2022-10-02 20:05

Pobyty na leczeniu w uzdrowisku cieszą się dużym zainteresowaniem, jako bardzo skuteczne, ale i przyjemne formy leczenia. Niektórzy pacjenci spędzaliby tam chętnie więcej czasu niż jest to możliwe, a nawet zdrowi, zachęcani opowieściami, mają ochotę trafić do sanatorium uzdrowiskowego. Nie jest to jednak leczenie dla każdego.

Leczenie sanatoryjne

Leczenie uzdrowiskowe, inaczej sanatoryjne, to forma terapii leczniczej w ośrodkach uzdrowiskowych oferujących zabiegi, urządzenia uzdrowiskowe oraz opiekę specjalistyczną. Taka forma kuracji jest przeznaczona dla pacjentów, którzy  potrzebują kontynuacji leczenia w celu dalszej poprawy stanu zdrowia lub rehabilitacji.

Dla kogo leczenie uzdrowiskowe?

To leczenie uzupełniające - dla osób, które powinny kontynuować leczenie przeprowadzone wcześniej w szpitalu lub ambulatorium. Na leczenie takie trafia się, będąc ubezpieczonym, po otrzymaniu odpowiedniego skierowania. W trakcie leczenia uzdrowiskowego pacjent poddaje się zabiegom leczniczym zgodnym ze skierowaniem, a dodatkowo korzysta z przyrodniczych walorów miejsca położenia ośrodka, jak np. tężni, pijalni wód mineralnych, basenów termalnych, ścieżek spacerowych czy parków. Poza tym korzysta z naturalnych metod wzmacniania organizmu, no i wypoczywa.

Leczenie uzdrowiskowe – zabiegi

W ramach leczenia uzdrowiskowego dostępne są różnorodne zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, które mają przyspieszyć proces powrotu do zdrowia lub złagodzić dolegliwości osób chorych. Wśród zabiegów, których wykonanie podczas pobytu w uzdrowisku może polecić lekarz, znajdują się: masaż leczniczy, masaże wodne, bicze szkockie, natryski, krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, okłady i zawijania (borowinami), inhalacje, kuracje pitne wodami mineralnymi i gimnastyka.

Uwaga! Nie ty wybierzesz kuracje, z jakich będziesz mógł korzystać w sanatorium. Będą one zależeć od profilu uzdrowiska, a także od twoich wskazań i przeciwwskazań medycznych. 

Komu polecane jest leczenie sanatoryjne

Leczenie uzdrowiskowe polecane jest pacjentom po wypadkach, po chorobach, a także zmagających się z chorobami zawodowymi. Wśród wskazań do leczenia uzdrowiskowego można wymienić problemy zdrowotne takie jak:

  • choroby reumatologiczne, np. młodzieńcze zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
  • choroby kardiologiczne, w tym nadciśnienie, a także przewlekła choroba niedokrwienna serca, późna rehabilitacja po zawale serca, przeszczepie serca czy operacjach tętniaków, naczyń wieńcowych lub wad zastawkowych;
  • choroby dróg oddechowych, w tym dychawica oskrzelowa i przewlekłe zaporowe choroby płuc;
  • choroby neurologiczne, np. choroby demielinizacyjne (demielinizacja to proces patologiczny układu nerwowego polegający na rozpadzie osłonek mielinowych komórek nerwowych w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym), zespoły porażenne, zaburzenia dotyczące splotów nerwowych i korzeni rdzeniowych;
  • problemy ortopedyczne i urazy, np. następstwa złamań, zwichnięć, urazów stawów, więzadeł, mięśni czy nerwów.

Przeciwwskazania do leczenie uzdrowiskowego

Konieczne jest uwzględnienie wskazań i przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, ponieważ nie zawsze ma ono wyłącznie pozytywny wpływ na zdrowie. Zdarza się, że w niektórych schorzeniach terapia bodźcowa nasila dolegliwości.

Lekarz może więc nie zakwalifikować chorego do leczenia uzdrowiskowego (w danym momencie, bo nie znaczy to, że nie zrobi tego po jakimś czasie) z wielu powodów. Ważne jest, żeby pacjent był sprawny fizycznie i samodzielny w takim stopniu, by móc dojechać do ośrodka i korzystać z dostępnych tam form kuracji. Ale przeciwskazaniami mogą być również konkretne choroby lub powikłania, które im towarzyszą:

  • ostre fazy chorób takich jak infekcyjne zapalenie kości czy układowe choroby tkanki łącznej,
  • zaawansowane zmiany w obrębie narządów na skutek chorób reumatoidalnych,
  • padaczka z częstymi napadami,
  • ciężkie stany chorobowe bez względu na rodzaj choroby,
  • gruźlica w okresie aktywnym.

Dlatego przed zakwalifikowaniem pacjenta do leczenia uzdrowiskowego specjalista analizuje wszystkie potencjalne stany zdrowotne pacjenta, które mogłyby wykluczać podjęcie terapii w danym momencie.

Przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego jest też okres do 12 miesięcy od przeprowadzonego leczenia nowotworów złośliwych.

Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze