Słynna fabryka czekolady bankrutuje
Fabryka Poulain, położona w Villebarou niedaleko Blois (Loir-et-Cher) we Francji będzie zamknięta po ponad 170 latach od utworzenia. Plan zamknięcia zostanie oficjalnie ogłoszony 13 czerwca podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Społeczno-Ekonomicznej. Związkowcy o fakcie dowiedzieli się 7 czerwca br. - „Wysiłki podjęte w celu znalezienia rozwiązania, które mogłyby zachować działalność zakładu nie powiodły się” - wyjaśniło kierownictwo firmy związkowcom. 13 czerwca ma nastąpić „wymiana informacji o ekonomicznych przesłankach planu, jego skutkach, wsparciu dla pracowników i poszukiwaniu nabywców”. Zdaniem związkowców, ogłoszenie to zaskoczyło 109 pracowników fabryki, którzy twierdzą, że wielkość produkcji spada od roku, ale nie na tyle, aby zagrozić firmie.
Co z pracownikami zamykanej fabryki?
Kierownictwo fabryki zapewnia, że jest „zdeterminowane wspierać każdego ze 109 pracowników w zdobyciu nowej pracy”. Przeciwko likwidacji fabryki są też lokalne i regionalne władze. „Sprzeciwiamy się, aby zniknęła część naszej historii przemysłowej. Poulain wytwarza swoją czekoladę w Blois od 1848 roku. Wyrażamy nasze całkowite wsparcie dla prawie 110 pracowników i ich rodzin” - napisano w oświadczeniu.
Chocolat Poulain – legendarna marka
Chocolat Poulain to jedna z najstarszych marek czekolady. Znana jest szczególnie ze swoich batonów czekoladowych, a także z produktu Poulain Orange, będącego mieszanką napojów czekoladowych. Victor-Auguste Poulain rozpoczął produkcję czekolady w 1848 roku w Blois, a następnie w 1893 roku założył spółkę handlową. Był prekursorem w uprzemysłowieniu produkcji czekolady oraz w kampaniach marketingowych skierowanych do dzieci i rodzin. W 1988 roku firmę kupił Cadbury Schweppes. W 2010 roku produkcję sprzedano firmie Kraft Foods (później Mondelēz International), a w 2017 roku została przejęta przez Eurazeo.
Polecany artykuł: