Ważny lek znika z aptek w całej Polsce. Masz go w domowej apteczce?

i

Autor: Getty Images Ważny lek znika z aptek w całej Polsce. Masz go w domowej apteczce?

Bezpłatne leki

Lista darmowych leków w Polsce zostanie rozszerzona. Kto skorzysta?

2024-02-27 11:21

W Polsce prawo do darmowych leków mają seniorzy, którzy ukończyli 65 lat oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Ale wkrótce lista może być rozszerzona o jeszcze jedną grupę. Kto będzie mógł liczyć na bezpłatne leki?

Nowa grupa uprawniona do darmowych leków

 Lista darmowych leków zostanie rozszerzona. Bezpłatny dostęp do środków antykoncepcyjnych dostępnych na rynku - dla kobiet poniżej 25. roku życia, a dla kobiet powyżej tego wieku umożliwienie korzystania z refundowanej antykoncepcji w zakresie szerszym niż dotychczas - zakłada złożony w Sejmie przez Trzecią Drogę projekt noweli ustawy.

W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę, że od wielu lat potrzeby zdrowotne kobiet dorosłych i małoletnich pozostają niezaspokojone. "Od momentu radykalizacji prawa aborcyjnego sytuacja kobiet jeszcze się pogorszyła, zmalało ich poczucie bezpieczeństwa. Nie podjęto adekwatnych działań dla zapewnienia dobrego zdrowia kobiet, zaniechano dyskusji o potrzebie zmian w dotyczącym zdrowia kobiet obszarze publicznego sektora ochrony zdrowia" - czytamy.

Darmowe leki dla kobiet na receptę

Kobiety do 25. roku życia mogłyby mieć leki antykoncepcyjne za darmo, ale muszą mieć receptę. Przed jej wystawieniem lekarz ma badanie ginekologiczne cytologiczne i badanie piersi. Zdaniem posłów – wnioskodawców, wpłynie to na zwiększenie profilaktyki zdrowotnej u kobiet.

W przypadku kobiet powyżej 25. roku życia antykoncepcja byłaby refundowana. Obecnie kobiety mogą korzystać z pigułek na receptę, ale na liście jest niewiele preparatów. Posłowie proponują, by refundowane były także mikropigułki oraz plastry, wkładki i zastrzyki.

Quiz PRL. Służba zdrowia w PRL

Pytanie 1 z 10
Do pobierania krwi używało się:
Służba zdrowia w PRL
Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze