Najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 3 grosze

i

Autor: SHUTTERSTOCK Najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 3 grosze

Listopad zapowiada się korzystnie dla emerytów. Ale nie dla wszystkich.

2021-10-27 10:30

Listopad już za pasem, a to oznacza dodatkowe wydatki dla seniorów. Kosztować będą wyjazdy w listopadzie, czy nawet znicze, które również objęła drożyzna. Do tego w wielu blokach prawdopodobnie zacznie się okres grzewczy, a w domach jednorodzinnych trzeba będzie włączyć ogrzewanie. To też dla wielu seniorów wyjątkowo pomocna będzie 14. emerytura, która zostanie wypłacona właśnie w listopadzie. Jednak nie wszyscy ją dostaną, ponadto na pewno nie przyjdzie na konto przed Wszystkich Świętych i Świętem Zmarłych.

14. emerytura będzie wypłacona już w listopadzie

"Czternastka" to jednorazowe świadczenie, które docelowo ma wspomóc seniorów z niskimi emeryturami. Najprawdopodobniej nie będzie wypłacane w przyszłych latach, bo rząd nie ujął 14. emerytury w swoich planach budżetowych na 2022 rok. Pierwsze wypłaty startują lada chwila, bo 5 listopada. Uprawnieni do niej są tylko seniorzy, którzy na dzień 31 października posiadają prawo do emerytury, a ich świadczenie nie przekracza ok. 4150 zł.

ZOBACZ Emeryci będą W SZOKU. Tak TOPNIEJĄ ich emerytury za PIS

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Świadczenie otrzymają również te osoby, które na 31 października mają prawo do renty, renty socjalnej, lub świadczenia emerytalnego. 14. emerytura nie będzie przysługiwać obywatelom, którzy mają zawieszone prawo do świadczeń.

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura?

ZUS wypłaci czternastki razem ze standardowymi emeryturami 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 listopada. Wiele zależy od tego, kiedy dany świadczeniobiorca zwykle otrzymuje pieniądze. Z racji na święto 1 listopada, nie można wykluczyć, że świadczenia będą wypłacone wcześniej.

Sonda
Załapiesz się na 14. emeryturę?

Pełne świadczenie "czternastki" będzie przysługiwać emerytom, którzy nie otrzymują więcej niż 2900 zł brutto. Ta grupa dostanie dodatkowe 1022,50 zł netto. Osoby z większym świadczeniem, będą miały pomniejszaną 14. emeryturę według zasady "złotówka za złotówkę". Tzn. jeśli otrzymują 3000 zł brutto podstawowego świadczenia, to czternastka zostanie pomniejszona do 940,50 zł. Dokładniejsze wyliczenia przedstawiamy w poniższej galerii.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze