Literacka Nagroda Nobla - jaka jest wartość nagrody?

2019-10-10 13:28 oprac. AG
Profesor Andrews w Warszawie - Olga Tokarczuk: streszczenie, interpretacja
Autor: MAREK LASYK/REPORTER Profesor Andrews w Warszawie - Olga Tokarczuk: streszczenie, interpretacja

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Za tym ogromnym wyróżnieniem i uznaniem stoi też spora nagroda finansowa. A dwa lata temu jeszcze podniesiono tę stawkę. Zobacz, z jaką nagrodą pieniężną wiąże się Nagroda Nobla.

Osoby, które otrzymują niezwykle cenną Nagrodę Nobla, otrzymują również nagrodę finansową. Teraz stawka wynosi 9 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 940 tys. euro, co daje ok. 4 mln zł. Kwotę tę podniesiono dwa lata temu. Wówczas było to 8 milionów koron (ok. 833 tys. euro), co dawało ok. 3,5 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Będzie nowe 500 plus. Prezydent Duda zdecydował

Warto podkreślić, że kwota, jaką wypłacano laureatom Nagrody Nobla przez wiele lat była... wyższa. Nie da się nie zaznaczyć, że jeszcze do 2011 roku Nagroda Nobla wynosiła 10 mln koron. Ale wtedy  podjęto decyzję o obniżeniu jej wartości o 20 proc. Jak wówczas tłumaczono, kryzys finansowy w Europie niekorzystnie wpłynął na fundusze, z których wypłacane są nagrody. Każdy z laureatów Nagrody Nobla oprócz nagrody pieniężnej otrzymuje także złoty medal oraz ręcznie zdobiony dyplom.

Polacy, którzy otrzymali Nagrodę Nobla:

Maria Skłodowska - Curie (fizyka i chemia)

Henryk Sienkiewicz (literatura)

Władysław Reymont (literatura)

Czesław Miłosz (literatura)

Lech Wałęsa (pokojowa)

Józef Rotblat (pokojowa)

Wisława Szymborska (literatura)

Teraz do tego zaszczytnego grona dołącza wybitna pisarka Olga Tokarczuk, autorka m.in. "Biegunów", "Gry na wielu bębenkach świata" i "Ksiąg Jakubowych".

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Posłuchaj, co mówił komitet noblowski:
Najnowsze