Marlena Maląg

i

Autor: EAST NEWS Marlena Maląg

Lockdown w Polsce. Maląg do emerytów: Zostańcie w domu, nie zostawimy was samych

2020-11-10 10:31

- Apelujemy do seniorów, aby pozostali w domu. My zajmiemy się opieką, nie zostaniecie państwo sami - powiedziała na konferencji Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Przedstawiciele resortu powiedzieli, że o pomoc od Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów poprosiło 10 tys. osób.

- Korpus działa aktywnie. 10 tys. seniorów poprosiło o pomoc. Po drugiej stronie mamy tyle samo wolontariuszy, którzy chcą pomagać. Organizacje młodzieżowe aktywnie włączają się w pomoc. Ponad 100 organizacji przystąpiło i wspiera naszych seniorów. Apelujemy do seniorów, aby pozostali w domu, a my zajmiemy się opieka, nie zostaniecie państwo sami - powiedziała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to działanie ponad podziałami. Rząd razem z jednostkami samorządu terytorialnego, wolontariuszami, harcerzami, WOT, ale także Caritas Polska i innymi osobami dobrej woli realizują to przedsięwzięcie, czyli program polegający na dostarczaniu niezbędnej pomocy – np. w postaci zakupów – osobom starszym, które zdecydowały się na pozostanie w domu z powodu pandemii. 

Wraz z uruchomieniem programu, działać zaczęła specjalna infolinia pod numerem telefonu (22) 505 11 11. Za jej pośrednictwem osoby starsze mogą zgłosić swoje zapotrzebowanie np. na dostarczenie produktów spożywczych czy środków ochrony osobistej. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę oraz dane kontaktowe seniora do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej. Wsparcie udzielane jest tak szybko, jak to możliwe.

Szefowa resortu podkreśliła, że nikt nie zapomina o najsłabszych, a więc osobach przebywających w domach opieki społecznej. Z europejskich i rządowych pieniędzy przekazano ok. 600 mln zł aby zapewnić ich ciągłość funkcjonowania, oraz aby zakupić środki ochrony osobistej, a także sfinansować dodatki dla pracowników, czy możliwość zatrudnienia.

- Z tego miejsca chciałabym podziękować przede wszystkim pracownikom ośrodków za pełne zaangażowanie, że państwo jesteście na froncie i wspieracie te osoby które tego potrzebują - powiedziała Maląg.

Okres jesienno-zimowy jest zawsze najcięższym czasem dla osób zmagających się z kryzysem bezdomności. W tym roku, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, sytuacja jest wyjątkowo trudna. W związku z tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała do wojewodów o podjęcie szczególnych starań mających na celu pomoc osobom bezdomnym. Przygotowano także szczegółowe wytyczne dla prowadzących placówki wsparcia.

ZOBACZ TEŻ: Zasiłek opiekuńczy znowu dostępny! Złóż wniosek o dodatkowe pieniądze

Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie postawiono kontenery, zastąpią one namiot do triażu i pozwolą odizolować pacjentów.

Minister przypomniała, że ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice mogą się o niego starać m.in. w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Zasiłek będzie przysługiwał do 29 listopada.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek przysługuje także w razie braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub opiekuna dziennego z powodu COVID-19.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze