W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie.

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie.

Lubisz odloty? Wystartuj po 45 tys. zł pensji

2022-01-26 18:55

Osoby odporne na stres, z wyobraźnią przestrzenną, podejmujące samodzielnie decyzje mają szansę zostać kontrolerami ruchu lotniczego. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła nabór na to stanowisko; miesięczne wynagrodzenie to nawet 45 tys.zł; zgłoszenia można składać do 9 marca br.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), ze względu na pandemię koronawirusa, informuje, że nabór na kontrolera ruchu lotniczego nie był organizowany od dwóch lat. Z danych Agencji wynika, że średnio 100 osób na miejsce zgłasza się podczas każdej rekrutacji na kontrolerów ruchu lotniczego.

Kandydaci na to stanowisko przechodzą wieloetapową rekrutację, a następnie wielomiesięczne szkolenie, które po zdaniu wszystkich wymaganych egzaminów i zaliczeniu po kolei każdego etapu, zakończy się po prawie dwóch latach. Kurs odbywa się w Warszawie – jedyny w Polsce ośrodek szkolenia cywilnych kontrolerów prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Właśnie otworzyła się szansa dla tych, którzy docelowo chcieliby pracować w ośrodkach kontroli w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Kontrolerami chce być tysiące osób – zostaje kilkanaście. Chętni na to stanowisko muszą mieć wykształcenie średnie, znać język angielski w mowie i piśmie, biegle posługiwać się językiem polskim oraz mieć nienaganną dykcję - przekazała PAŻP. Jak dodaje Agencja, proces rekrutacji i dalsze szkolenie sprawdzą natomiast predyspozycję do pełnienia zawodu kontrolera ruchu lotniczego, a więc odporność na stres, pracę pod presją, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie i umiejętność pracy w grupie, samodzielne podejmowanie decyzji

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Wyszkolenie jednego kontrolera to koszt dla Agencji rzędu 600 tys. – 1 mln zł. Jak zapewnia PAŻP, w trakcie nauki każdy kursant będzie otrzymywał minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę. Zarobki już pełnoprawnych kontrolerów, to z kolei kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie, w zależności od stażu i zajmowanego stanowiska operacyjnego.

 Czytaj również: Polski Ład. Kalkulator wynagrodzeń. Sprawdź swoje zarobki!

Dyżur kontrolera trwa 7,5 godziny, z czego 5,5 godziny pracownik spędza na stanowisku operacyjnym. Wynika to z obowiązkowych 1-godzinnych przerw po każdych dwóch godzinach pracy operacyjnej. W tym czasie kontrolerzy mają możliwość odpoczynku i regeneracji korzystając np. z basenu, sauny, siłowni, sali gimnastycznej, czy kortów tenisowych.

Jak poinformowała PAŻP, nabór potrwa do 9 marca 2022 roku. Więcej informacji chętni mogą znaleźć w ogłoszeniu na stronie pansa.pl w zakładce kariera. PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

PAŻP odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie. 

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze