Ile można zyskać na Polskim Ładzie? Krocie, ale nie dla wszystkich

2021-12-28 16:54
 „Polski Ład”
Autor: PAWEŁ SUPERNAK / PAP „Polski Ład”

Pakiet rozwiązań podatkowych, nazywany przez rząd Polskim Ładem, wchodzi w życie już od nowego roku. Jednym ze sztandarowych rozwiązań jest wyższa kwota wolna od podatku, która ma podnieść dochód blisko 8 mln pracowników. Według wyliczeń rządu, dzięki zmianom z Polskiego Ładu w kieszeniach Polaków ma zostać 17 mld zł więcej. Władza liczy, że większe dochody netto obywateli przyczynią się do zwiększenia konsumpcji, a tym samym napędzenia gospodarki. Program wesprze również rodziny z dziećmi, szczególnie wielodzietne, które mogą liczyć na dodatkową ulgę.

Większe zarobki pracowników. Polski Ład podwyższy kwotę wolną od podatku

Do tej pory kwota wolna od podatku wynosiła 8 tys. zł rocznie, tylko dla najmniej zarabiających. Większość Polaków obowiązywała kwota wolna od podatku wysokości 3091 zł, więc zwolniony z opłaty był jedynie niewielki odsetek ich zarobków. Polski Ład podniesie kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł rocznie. Podatek zapłacimy jedynie od nadwyżki względem tej kwoty.

ZOBACZ Nowa kwota wolna od podatku 30 tys. – tyle zyskasz [TABELA]

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Skorzystają także małżeństwa, które rozliczają się wspólnie. Będzie ich obowiązywać podwójna kwota wolna, więc jeśli ich łączne dochody są niższe niż 60 tys. zł rocznie, nie zapłacą podatku dochodowego. Przykładowo, przedszkolanka Pani Ewa zarabia miesięcznie 3010 zł brutto, a jej mąż Pan Janusz listonosz otrzymuje 3500 zł brutto. Przy rozliczaniu się oddzielnie zyskaliby 3600 zł "na rękę" rocznie, a przy wspólnym rozliczeniu ich dochody wzrosną o ok. 4000 zł rocznie. Z kolei rodzice przynajmniej czwórki dzieci, mogą liczyć na zwolnienie PIT-0.

Kto zyska na Polskim Ładzie?

Wśród pracowników zyska m.in. Pani Joanna, pracowniczka ochrony zarabiająca miesięcznie 3180 zł brutto. Dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku zyska 2000 zł rocznie (+168 zł miesięcznie). Z kolei pan Rafał, Kucharz na etacie z płacą minimalną (3010 zł brutto) zyska niemal takie same kwoty. Pracujący fizycznie pan Tomasz z płacą 3600 zł brutto, po Polskim Ładzie będzie zarabiał miesięcznie o 140 zł więcej (1680 zł brutto).

Małżonkowie rozliczający się wspólnie korzystają z podwójnej kwoty wolnej od podatku, wysokości 60 tys. zł. Przykładowo przedszkolanka Pani Ewa i listonosz Pan Janusz zarabiają 3010 zł brutto i 3500 zł brutto. Gdyby rozliczali się oddzielnie, zyskaliby 3600 zł netto rocznie, ale dzięki wspólnemu rozliczeniu będzie to 4000 zł netto.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?

Istotną zmianą Polskiego Ładu jest również PIT-0 dla rodziny z przynajmniej czwórką dzieci. Rodzina Adama i Grażyny wychowująca czworo dzieci, zarabiają po 5500 zł brutto (razem 11000 zł brutto). Na Polskim Ładzie Zyskają aż 8466 zł rocznie. Na każdego rodzica będzie przypadało zwolnienie z podatku do 85 528 zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze