Luzowanie obostrzeń. Co zostanie otwarte po weekendzie majowym?

2021-05-03 22:15 Dariusz Derucki
galeria handlowa
Autor: Pixabay Luzowanie obostrzeń. Co zostanie otwarte po weekendzie majowym?

28 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki, a także minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, na specjalnie zorganizowanej w tym celu konferencji prasowej, stopniowe luzowanie obostrzeń. Kilka tygodni wcześniej Rada Ministrów wprowadziła w całej Polsce lockdown, wszystko z powodu szybko pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju. Teraz sytuacja wydaje się coraz bardziej opanowana, dlatego rząd zdecydował się na stopniowe odmrożenie gospodarki. Co w takim razie zostanie otwarte po długim weekendzie majowym?

Majowy plan odmrażania gospodarki

Przewodniczący Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki podkreślił, na konferencji prasowej (więcej tutaj), że harmonogram odmrażania polskiej gospodarki obejmuje cały maj i będzie stopniowo realizowany, ale w oparciu o spływające dane o ilości nowych zachorowań na koronawirusa COVID-19. - Dane, które otrzymujemy, dotyczące zakażeń, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrożeniem gospodarki; to są dane, które dają pewne podstawy do ostrożnego optymizm - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Warto wspomnieć, ze już 1 maja rząd postanowił otworzyć obiekty sportowe, które znajdują się na świeżym powietrzu. Natomiast z krytych obiektów sportowych, a także basenów będą mogły zacząć korzystać zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. 

COVID-19. Luzowanie obostrzeń: Co otwiera się od 4 maja?

Zaraz po zakończeniu majówki, czyli od 4 maja Rada Ministrów postanowiła pozwolić na otwarcie galerii sztuki, a także muzeów. Swoją działalność będą mogły również wznowić galerie handlowe, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Do nauki stacjonarnej powrócą też uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Rząd natomiast rekomenduje, żeby msze święte były odprawiane na świeżym powietrzu i zachowaniem pełnego rygoru sanitarnego. Jeżeli, z różnych względów, muszą odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje limit 1 osoby na każde 15 mkw. powierzchni świątyni. 

Co w dalszym okresie czasu?

Premier Morawiecki i minister Niedzielski poinformowali również, że już 8 maja w całej Polsce otwarte zostaną hotele, które będą mogły przyjmować gości do 50 proc. swojej pojemności. Niestety strefy restauracyjne, a także wellness&spa nadal będą musiały pozostać zamknięte. 

Już 15 maja gastronomia będzie mogła przyjmować gości w ogródkach znajdujących się na zewnątrz. W całym kraju będzie można też organizować wesela, komunie i inne imprezy okolicznościowe, jednak jedynie na świeżym powietrzu i z limitem 25 osób. Od 15 rozpocznie się również nauka hybrydowa dla reszty dzieci ze szkół podstawowych, a także ponadpodstawowych. Na zewnętrznych obiektach sportowych będą mogli pojawić się kibice, do 25 proc. pojemności. 

29 maja wprowadzona zostanie możliwość przyjmowania gości w lokalach gastronomicznych (50 proc. obłożenia, trzeba zachować dystans między stolikami). Dodatkowo limit wesel i innych imprez okolicznościowych zwiększy się do 50 osób. Otwarte zostaną również kina i teatry do 50 proc miejsc. Wróci także nauka stacjonarna dla starszych dzieci. Otwarte zostaną również kryte obiekty sportowe (do 50 proc. obłożenia) oraz siłownie, kluby fitness i solaria (1 osoba na 15 mkw.).

Spot Radia Supernova
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze