Majówka 2022. Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2022-04-25 15:55

2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jest to święto ustanowione w 2004 r. Tego dnia obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Chociaż Święto Flagi wypada pomiędzy dwoma świętami państwowym ustawowo wolnymi od pracy, to nie jest dniem wolnym od pracy.

Majówkę możemy rozpocząć już w sobotę 30 kwietnia. 1 i 3 maja są świętami państwowymi wolnymi od pracy i zajęć w szkołach. Pomiędzy tymi świętami, 2 maja świętujemy Dzień Flagi RP. Niestety dzień ten nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli chcemy mieć wolne, musimy zaplanować na 2 maja urlop wypoczynkowy, chociaż niektórzy pracodawcy robią swoim pracownikom prezent i dają z góry wolne. W lepszej sytuacji są uczniowie szkół podstawowych Ich majowy weekend rozpoczyna się w sobotę 30 kwietnia, a kończy się w środę 3 maja. Z kolei uczniowie szkół ponadpodstawowych mają wolne aż do 8 maja z powodu rozpoczynających się zaraz po majówce egzaminów maturalnych.

Wielkie zmiany w 14. emeryturach! Nowe zasady przyznawania?

2 maja nie możemy też odebrać dnia wolnego od pracy za święto 1 maja. Wynika to z faktu, iż w tym roku Święto Pracy wypada w niedzielę, a zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, pracownikowi należą się dodatkowe dni wolne wyłącznie za święta wypadające w sobotę.

Handel 2 maja

Sklepy są otwarte tak jak w każdy inny poniedziałek w roku. 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy więc otwarte są galerie handlowe, supermarkety, małe sklepy spożywcze. Może okazać się że jakiś sklep, którego właściciel zdecydował się na wyjazd na długi weekend, będzie zamknięty, ale większość sklepów jest otwarte w godzinach takich jak w każdy inny dzień powszedni.

EKG 2022. Polska 2050 proponuje gospodarkę wolnorynkową i solidarnościową

Dni wolne od pracy 2022

Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. w bieżącym roku kalendarzowym mamy jeszcze sporo dni wolnych od pracy w związku ze świętami państwowymi lub kościelnymi:

5 czerwca - Zesłanie Ducha Świętego, Zielone Świątki - niedziela

16 czerwca - Boże Ciało - czwartek

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - poniedziałek

1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych - wtorek

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości - piątek

25 grudnia - Boże Narodzenie - niedziela

26 grudnia - Drugi Dzień Świąt - poniedziałek

Sonda
Majówka 2022 - nad morzem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze