Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologi

i

Autor: Materiały Prasowe

„Mały ZUS Plus” - powiększy się liczba przedsiębiorców, którzy zyskają prawo do niższych składek

2020-01-31 13:44

Już 1 lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli tzw. „mały ZUS plus”. To znaczy, że przedsiębiorcy zapłacą niższe o nawet kilkaset złotych mniej miesięcznie składki na ubezpieczenia społeczne. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju dzięki nowym rozwiązaniom oszczędności małych przedsiębiorców wyniosą około 1,3 mld złotych rocznie. Wpłynie to również pozytywnie na popyt konsumpcyjny i inwestycyjny.

Do programu „mały ZUS plus” można się zgłaszać o 1 lutego do 2 marca 2020 roku. Dotychczas z rozwiązań proponowanych w „małym ZUS-ie” korzystać mogli przedsiębiorcy, których ubiegłoroczny dochód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W skrócie oznacza to, że ulga przysługiwała tym właścicielom firm, których przychód nie był większy niż 67,5 tys. złotych. Teraz limit ten został znacząco powiększony i w „małym ZUS-ie plus” będą mogli znaleźć się również przedsiębiorcy z przychodem na poziomie 120 tys. złotych w minionym roku. Zmieni się także sposób ustalania podstawy wymiaru składek. Teraz podstawa w ramach „małego ZUS” zależy od przychodu. Od lutego zaś będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co ważne, nie zmieni się minimalna i maksymalna podstawa wymiaru składek w „małym ZUS plus”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie mieściła się pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku). W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl. Zawiera on dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” jak i po zmianach na „mały ZUS plus”.

Zobacz również: Poradnik pracodawcy. Wszystko, co musisz wiedzieć o „małym ZUS plus”

- Dzięki rozszerzeniu „małego ZUS-u” zwiększy się grono najmniejszych przedsiębiorców, którzy zyskają prawo do niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 roku wynosił 2,8 tys. złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 złotych miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenie zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 złote – mówiła podczas konferencji prasowej minister Jadwiga Emilewicz.

Jak można zgłosić się do „Małego ZUS-u plus”?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać w ulgi powinni do 2 marca 2020 roku złożyć w ZUS-ie odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla „Małego ZUS”: o5 90 albo 05 92). Dodatkowo musi on również przygotować i złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznych dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W nieco innej sytuacji są właściciele firm, którzy korzystali już z rozwiązań „Małego ZUS-u”. Oni nie muszą się przerejestrowywać. W ich przypadku ważne jest, aby dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia składek.

Czytaj także: Dziś mija ważny termin dla przedsiębiorców! Nie zapomnij złożyć wniosku

- Uruchomiliśmy specjalną infolinię, gdzie nasi konsultanci odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad, warunków i terminów korzystanie z ulgi. Klienci otrzymają również pomoc w wypełnieniu dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz w obsłudze naszego kalkulatora, który służy do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – powiedziała prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska.

Zainteresowani pomoc uzyskają dzwoniąc pod numer (22) 560 16 00.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze