Do programu „mały ZUS plus” można się zgłaszać o 1 lutego do 2 marca 2020 roku. Dotychczas z rozwiązań proponowanych w „małym ZUS-ie” korzystać mogli przedsiębiorcy, których ubiegłoroczny dochód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W skrócie oznacza to, że ulga przysługiwała tym właścicielom firm, których przychód nie był większy niż 67,5 tys. złotych. Teraz limit ten został znacząco powiększony i w „małym ZUS-ie plus” będą mogli znaleźć się również przedsiębiorcy z przychodem na poziomie 120 tys. złotych w minionym roku. Zmieni się także sposób ustalania podstawy wymiaru składek. Teraz podstawa w ramach „małego ZUS” zależy od przychodu. Od lutego zaś będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co ważne, nie zmieni się minimalna i maksymalna podstawa wymiaru składek w „małym ZUS plus”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie mieściła się pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku). W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl. Zawiera on dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” jak i po zmianach na „mały ZUS plus”.
Zobacz również: Poradnik pracodawcy. Wszystko, co musisz wiedzieć o „małym ZUS plus”
- Dzięki rozszerzeniu „małego ZUS-u” zwiększy się grono najmniejszych przedsiębiorców, którzy zyskają prawo do niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 roku wynosił 2,8 tys. złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 złotych miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenie zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 złote – mówiła podczas konferencji prasowej minister Jadwiga Emilewicz.
Jak można zgłosić się do „Małego ZUS-u plus”?
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać w ulgi powinni do 2 marca 2020 roku złożyć w ZUS-ie odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla „Małego ZUS”: o5 90 albo 05 92). Dodatkowo musi on również przygotować i złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznych dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W nieco innej sytuacji są właściciele firm, którzy korzystali już z rozwiązań „Małego ZUS-u”. Oni nie muszą się przerejestrowywać. W ich przypadku ważne jest, aby dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia składek.
Czytaj także: Dziś mija ważny termin dla przedsiębiorców! Nie zapomnij złożyć wniosku
- Uruchomiliśmy specjalną infolinię, gdzie nasi konsultanci odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad, warunków i terminów korzystanie z ulgi. Klienci otrzymają również pomoc w wypełnieniu dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz w obsłudze naszego kalkulatora, który służy do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – powiedziała prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska.
Zainteresowani pomoc uzyskają dzwoniąc pod numer (22) 560 16 00.