W jakich krajach UE opony zimowe są obowiązkowe bez względu na pogodę?
Jak podaje strona konsument.gov.pl
- W Bułgarii opony zimowe są obowiązkowe między 15 listopada a 1 marca
- W Chorwacji opony zimowe są obowiązkowe między 15 listopada do 15 kwietnia
- W Estonii opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca
- Na Litwie opony zimowe są obowiązkowe w okresie od 10 listopada do 1 kwietnia
- Na Łotwie opony zimowe są obowiązkowe między 1 grudnia a 1 marca
- W Słowenii opony zimowe są obowiązkowe między 15 listopada a 15 marca
- W Szwecji opony zimowe są obowiązkowe w okresie od 1 grudnia do 31 marca
Ekspert: nie ma opon tak samo dobrych przez cały rok
Opony całoroczne to rozwiązanie kompromisowe. Nie istnieją idealne opony, które oferowałyby równie wysokie parametry podczas upałów i w trakcie mrozów – zauważył Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.
"Różnica w długości drogi hamowania między oponami letnimi a zimowymi w warunkach zimowych może wynosić nawet 30 proc. na korzyść opon zimowych" – powiedział Krupiński. "To istotny parametr, biorąc pod uwagę, że nawet niewielkie odległości mogą decydować o bezpieczeństwie na drodze. Oczywiście ostateczny rezultat zależy od wielu czynników, jak prędkość, stan nawierzchni, temperatura i refleks kierowcy" – dodał.
Zwrócił uwagę, że opony letnie projektowane są z myślą o optymalnych parametrach w wyższej temperaturze, a ich właściwości znacząco spadają, gdy temperatura zaczyna maleć.
"Przystosowana do ciepła mieszanka gumy w oponach letnich staje się w zimowych warunkach twarda i mało elastyczna, co skutkuje pogorszeniem przyczepności i wydłużeniem drogi hamowania. Ponadto opony zimowe mają głębszy i bardziej wyrazisty bieżnik z większą liczbą nacięć, co poprawia przyczepność na śniegu i lodzie oraz ułatwia odprowadzanie wody spod kół" – zaznaczył.
Zwrócił uwagę, że opony całoroczne są rozwiązaniem kompromisowym, bo nie ma idealnych opon, które miałyby równie wysokie parametry zarówno w czasie upałów, jak i w trakcie mrozów.