Maseczki, testy na koronawirusa i kwarantanna. Tak będą wyglądały wakacje 2021!

Wakacji 2021
Autor: Shutterstock

Wakacje 2021. Obecnie wszyscy zastanawiamy się, jak w 2021 roku będą wyglądały wakacje. Czy nad morzem będziemy musieli założyć ochronną maseczkę? W jakich miejscach będzie obowiązywał test na koronawirusa? W jakim kraju po przekroczeniu granicy będziemy musieli udać się na kwarantannę? Zobacz, jakich zasad należy przestrzegać podczas tegorocznego odpoczynku.

Wakacje 2021. Jak będą wyglądały?

Kolejny rok cały świat mierzy się z pandemią koronawirusa. W Polsce trwa częściowy lockdown i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej, wielu z nas w te wakacje planuje wypoczywać zarówno w Polsce, jak i za granicą, nie szczędząc przy tym pieniędzy. Niektórym niestraszne są nawet rygorystyczne obostrzenia, które obowiązują w innych krajach. Wszystko wskazuje na to, że przez koronawirusa kolejne wakacje upłyną nam pod znakiem maseczek ochronnych, testów i kwarantanny. Niektóre kraje pozwolą przekroczyć nam swoje granice wyłącznie za okazaniem paszportu covidowego. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, z którymi nalezy się liczyć, wybierając popularne zagraniczne destynacje.

ZOBACZ: Wracają nocne dyskoteki i koncerty bez dystansu społecznego! To sposób na przetrwanie

Paszport szczepionkowy. Gdzie może obowiązywać?

UE chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Jak donosi poniedziałkowa "Rzeczpospolita", kraje wspólnoty chcą wprowadzić dokument szczepionkowy dla swoich obywateli po to, by umożliwić swobodniejsze podróżowanie osób zdrowych. Zaznaczono, że na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy głównie tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki, tj. Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria i Turcja.

Wakacje w Hiszpanii

Jeszcze nie wiadomo, jak w wakacyjne miesiące będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w Hiszpanii, ale na ten moment wiemy, że przebywający na hiszpańskich plażach lub kąpiący się w morzu turyści nie będą musieli zakładać maseczek. Ochrona ust i nosa obowiązywać będzie podczas poruszania się po plaży. Nowe zasady zostały zatwierdzone kilka dni temu przez międzyregionalną komisję ds. zdrowia. Turyści przybywający do Hiszpanii drogą lotniczą z większości krajów Europy, w tym z Polski, muszą przedstawić negatywny wynik badania na obecność koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż na 72 godziny przed przylotem. Kwarantanna w Hiszpanii nie jest wymagana.

Wakacje w Grecji

Ministerstwo Turystyki tydzień temu oficjalnie potwierdziło, że ukochana przez Polaków Hellada otworzy się dla turystów w połowie maja. Liczyć się należy jednak z tym, że do kraju będzie można wjechać po przebyciu pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19 lub okazując negatywny wynik testu na koronawirusa. Podróżujący do Grecji przed 14 maja, po wjeździe do kraju muszą odbyć tygodniową kwarantannę. 

Wakacje w Chorwacji 

Aby wjechać do Chorwacji bez konieczności odbycia kwarantanny, wystarczy negatywny wynik testu antygenowego. Test nie może być starszy niż 48 godz. (licząc od momentu pobrania materiału do badania). Jeśli test nie zostanie wykonany, na osobę przybywającą do kraju zostanie nałożony obowiązek zrobienia testu oraz 10-dniowa izolacja. W sezonie wakacyjnym ulgowo traktowani mają być także zaszczepieni oraz ozdrowieńcy. Zarówno Grecja, jak i Chorwacja zadeklarowały, że będą uznawać również szczepienia preparatami chińskimi czy rosyjskimi, niedopuszczonymi jeszcze do obrotu w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA). 

Wakacje na Malcie

Wyspa na Morzu Śródziemnym zaprasza turystów od 1 czerwca 2021 roku. Jak podano, do tego czasu większość restrykcji związanych z koronawirusem ma zostać poluzowana. Obecnie, by dostać się na Maltę, należy przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa wykonany w ciągu 72 godz. przed wylotem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze