Masło

i

Autor: Shutterstock Masło

Masło znowu zdrożeje?

2018-05-16 12:44

Pod koniec ubiegłego roku masło drożało w piorunującym tempie osiągając rekordowe ceny. W październiku 2017 roku kosztowało nawet powyżej 6 złotych. Na wiosnę 2018 roku jego cena zaczęła spadać, ale jak przewidują eksperci może znowu drastycznie wzrosnąć.

Z analizy ekspertów firmy Hiper-com Poland oraz Instytut Badawczego ABR SESTA wynika, że w ciągu 24 miesięcy ceny masła regularnie wzrastały. W maju 2016 roku kosztowało ono około 3 złotych, w październiku 2017 roku była to już cena dwukrotnie wyższa.

Zobacz także: Coraz więcej fałszowanego jedzenia na naszych stołach [GALERIA]

Wyższe ceny masła były spowodowane wieloma czynnikami. Spadała produkcja i kluczowych eksporterów, a światowy popyt pozostawał na wysokim poziomie. – Na taką sytuację wpłynął globalny wzrost zapotrzebowania na masło, szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach. Jednocześnie produkcja surowca nie tylko nie nadążała za popytem, ale wręcz spadała. Z tego powodu wartości produktu na światowych giełdach poszły znacząco w górę. A to przełożyło się na wzrost cen w polskich sklepach – przekonuje Monika Rybczak, Business Unit Director w Hiper-com Poland.

Po szczycie pod koniec ubiegłego roku, kiedy to ceny masła osiągnęły rekordowy poziom sytuacja zaczęła się powoli stabilizować. Obecnie średnia cena 200g masła to około 4/5 złotych. Lidl jest jedynym marketem gdzie w marcu bieżącego roku cena masła wynosiła mniej niż 3 złote za 200g. W przypadku hipermarketów w całym badanym okresie najbardziej atrakcyjny okazał się E.Leclerc HM z promowanym produktem średnio po 4,23 złote.

Czytaj również: Kolejny miesiąc drożyzny. Za co płacimy najwięcej

Eksperci przewidują jednak, że sytuacja może znowu się odwrócić. Nadal są bardzo niskie ceny odtłuszczonego mleka w proszku, co wiąże się z mniejszą ilością masła, które trafi na rynek. A to już pierwszy symptom tego, że ceny masła ponownie wzrosną.

 

 

 

Źródło: dlahandlu.pl

Najnowsze