cyberatak/cyberprzestępcy/hakerzy

i

Autor: Materiały prasowe

Cyberbezpieczeństwo

Masowy wyciek danych Polaków w internecie! Kilka milionów haseł i loginów padło łupem hakerów

2023-05-30 15:01

Jak pisze portal zaufanatrzeciastrona.pl, doszło najprawdopodobniej do jednego z największych jednorazowych wycieków danych w historii polskiego internetu. Na forum w sieci TOR opublikowana została baza danych z milionami wierszy, które były danymi do kont w sieci należących w wielu przypadkach do osób z Polski.

Jeden z największych wycieków danych w polskim internecie! Wyciekły miliony haseł

Jak podaje portal zaufanatrzeciastrona.pl do wycieku doszło na Cebulce, polskojęzycznym forum w sieci Tor. Post z danymi został wrzucony przez konto założone dwa miesiące przed publikacją, które wcześniej nie zamieszczało żadnych postów. 

W opublikowanym pliku o nazwie "pl.txt" (.txt to rozszerzenie plików w notatniku, pl jako skrót od Polski) jest 6 274 679 wierszy, niemal każdy z nich zawiera adres strony z których zostały wykradzione hasła i loginy w danym serwisie internetowym. Część w wierszy zawiera jednak uszkodzone, lub źle sformatowane linki, ale jak większość z nich wygląda na autentyczne. Wyciekły loginy i hasła z domen .pl, polskich serwisów pocztowych, oraz sporo loginów i haseł z serwisów, których adres zaczyna się od pl.

ZOBACZ TAKŻE Cyberbezpieczeństwo w Polsce: O naszych kompetencjach wiedzą w NATO

Portal zaufanatrzeciastrona.pl wykonał krótki test, z którego wynika, że wpisy dotyczą kont na portalach:

  • facebook.com: 119 334
  • allegro.pl: 88 282
  • .gov.pl: 44 385
  • poczta.onet.pl: 28 747
  • poczta.wp.pl: 12 056
  • x-kom.pl: 10 761
  • morele.net: 2672
  • online.mbank.pl: 10 140
  • .ingbank.pl 1227

Warto dodać, że niedawno Bank ING informował o możliwym wycieku danych i w ramach procedury bezpieczeństwa blokował konta klientów.

Jak doszło do wycieku danych i ile osób może dotyczyć?

Portal zaufanatrzecia.pl strona podaje, że prawdopodobnie źródłem plików był "stealer" złośliwe oprogramowanie, które wykrada loginy i hasła zapamiętane przez przeglądarkę, a następnie wysyła swoim twórcom i wykorzystywane przez przestępców. Z tego też powodu trudno mówić o milionach ofiar, bo z jednego komputera może wyciec od kilkunastu do kilkudziesięciu rekordów. Portal po wstępnej weryfikacji szacuje, że wyciek może dotyczyć 100 tys. osób.

Serwis informuje również, ze trudno oszacować wiek ujawnionych informacji, ale w bazie nie brakuje haseł, z dopiskiem "2023" co mogłoby sugerować, że wyciekł w tym roku. Na razie nie ma jednak możliwości weryfikacji, czy nasze dane znalazły się w tej danie.

Aby zabezpieczyć się przed wyciekiem danych osobowych, zaleca się nie nie przechowywać danych o hasłach w przeglądarce.

Pieniądze to nie wszystko LINK4
Sonda
Czy cyberbezpieczeństwo jest warte wyższych rachunków za internet?
Najnowsze