Komin

i

Autor: JerzyGorecki /CC0/pixabay.com

Masz dom? Musisz złożyć ważną deklarację! Grozi gigantyczna kara!

2022-01-24 12:54

Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklaracje złożyło już ok. 20 proc. właścicieli domów, zarządów budynków i nieruchomości niemieszkalnych. Spis trwa od lipca ubiegłego roku. Dotychczasowe dane wykazują, że ok. 50 proc. pieców w Polsce to kopciuchy. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.

Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza. Zgodnie z prawem od 1 lipca 2021 roku właściciele budynków, zarządy budynków również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, mają rok na złożenie specjalnej deklaracji - do 30 czerwca 2022 r.

To jednak dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca 2021 r. to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Deklaracje do CEEB

- Według najnowszych danych w systemie mamy ponad 1 mln deklaracji, co stanowi ok. 20 proc. szacowanej liczby deklaracji jakie spodziewamy się otrzymać, czyli ok. 5 mln - poinformowała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

Dodała, że deklaracje do CEEB muszą złożyć również właścicieli domków letniskowych jeśli zainstalowane są w nim źródła ciepła, np. kominki. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, to po zalogowaniu się na stronie ceeb.gov.pl trzeba wypełnić formularz "B" przeznaczony dla budynków niemieszkalnych.

Sonda
Popieracie Polski Ład?

Szefowa nadzoru budowlanego przypomniała, że za niezłożenie w wyznaczonym terminie deklaracji do ewidencji, można zostać ukaranym grzywną.

- Za brak deklaracji grozi grzywna w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to może wynieść ona nawet do 5 tys. zł. Dlatego zachęcamy, aby nie odkładać tego obowiązku na później, złożyć deklarację jak najszybciej i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji - podkreśliła.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze