Menadżerowie spółek giełdowych dostali kosmiczne podwyżki

2021-12-02 8:10
GPW/Giełda Papierów Wartościowych
Autor: Archiwum prywatne

O ponad 40 proc. wzrosło w ciągu dekady średnie roczne wynagrodzenie członka zarządu spółki notowanej na warszawskiej giełdzie. Rok do roku wzrost też nie jest niski, wynosi 9 proc. - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Rz" komentuje, że takie wzrosty mogą zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że w 2020 r. przychody spółek z powodu pandemii praktycznie stały w miejscu. Ale za to poprawiła się rentowność: przeciętny wynik finansowy wzrósł o połowę, a więc kilka razy więcej niż dynamika pensji zarządów" – podaje "Rz" powołując się na dane firmy Grant Thornton. Zaznaczono, że firmom udało się ściąć koszty, co pomogło podnieść rentowność.

Według dziennika w relacji do zysków koszt wynagrodzeń zarządów spadł. "Wynagrodzenia zarządów, choć rosną, były więc dla spółek mniejszym obciążeniem niż przed pandemią" – podsumowują eksperci Grant Thorntona cytowani przez dziennik.

Czytaj także: Pensje Polaków w województwach. Zobacz, gdzie zarabia się najlepiej, a gdzie najgorzej

Najwyższe wynagrodzenie wypłacono zarządom Comarchu , CD Projektu i mBanku. "W zestawieniu najbardziej hojnych firm najwięcej jest banków. Wiele wskazuje, że w 2021 r. zdecydowana większość giełdowych spółek też zwiększy zyski. Może przełożyć się to na dalsze podwyżki dla menedżerów" - przewiduje "Rz".

Kongres 590 2021: Silne instytucje finansowe mają olbrzymie znaczenie we wzroście gospodarczym państwa - Marek Dietl prezes zarządu GPW

Dziennik podaje, że statystyczna spółka giełdowa wypłaciła w 2020 r. swojemu zarządowi niemal 2,8 mln zł, licząc pensję podstawową oraz premie i prowizje.

Sonda
Czy inwestujesz w surowce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze