SŁAWOMIR MENTZEN

i

Autor: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy zlikwidowany? Mentzen porównuje ludzki pochówek do padliny na drodze

2023-04-04 1:25

"To wyrzucanie pieniędzy" - powiedział w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Sławomir Mentzen, prezes Nowej Nadziei, współprzewodniczący Konfederacji. Polityk odniósł się w ten sposób do likwidacji zasiłku pogrzebowego. "Wprowadzenie zasiłku pogrzebowego spowodowało, że zakłady pogrzebowe podniosły ceny usług. W efekcie państwo transferuje pieniądze do zakładów pogrzebowych, a bliscy zmarłego i tak muszą płacić" - dodaje Mentzen.

Zamiast zasiłku pogrzebowego pogrzeb na koszt państwa?

Zasiłek pogrzebowy od 2011 roku wynosi zaledwie cztery tysiące złotych. Został zmniejszony przez rząd Donalda Tuska z kwoty 6500 złotych, co było równowartością trzech średnich pensji krajowych. Teraz koszt pogrzebu jest często nawet trzykrotnie wyższy. Najtańszy pochówek w Warszawie to ok. 8 tysięcy złotych, przy założeniu, że nie trzeba wykupić nowego miejsca grobowego. Coraz więcej, Polaków nie stać na porządne uroczystości pogrzebowe, tym rodzinom, które mają problemy finansowe, pomaga często gminny ośrodek pomocy społecznej.

Zdaniem Sławomira Mentzena, zasiłek pogrzebowy jest szkodliwy, bo powoduje wzrost cen pogrzebów. - To wyrzucanie pieniędzy. Wprowadzenie zasiłku pogrzebowego spowodowało, że zakłady pogrzebowe podniosły ceny usług. W efekcie państwo transferuje pieniądze do zakładów pogrzebowych, a bliscy zmarłego i tak muszą płacić - powiedział lider Konfederacji w rozmowie z portalem WP. - Jeśli naprawdę rodzina nie miałaby pieniędzy – proszę zwrócić uwagę, że dostrzegam rolę państwa – państwo powinno urządzić pogrzeb. Tak jak chociażby państwo musi zebrać zwłoki martwej zwierzyny leżącej na drodze - dodał Mentzen.

Sonda
Czy czarny to według Ciebie jedyny kolor odpowiedni na pogrzeb?
Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze