Jadwiga Emilewicz

i

Autor: Marek Zieliński

Mija rok od wejścia w życie Konstytucji Biznesu. Co rząd zrobił dla przedsiębiorców?

2019-04-29 13:03

We wtorek mija rok od wejścia w życie Konstytucji Biznesu - pakietu złożonego z pięciu ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym. - Chcieliśmy zachęcić Polaków do zakładania własnych biznesów i ułatwić prowadzenie firm, wprowadzić partnerskie relacje na linii przedsiębiorcy-administracja publiczna – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Czy to się udało?

Konstytucja Biznesu to najpoważniejsza reforma polskiego prawa gospodarczego od ponad 20 lat. Resort przedsiębiorczości przedstawił dane, według których, po pierwszym roku obowiązywania przepisów wzrosła liczba zakładanych działalności gospodarczych. Aż 323 tys. wniosków o rozpoczęcie działalności złożono między 30 kwietnia 2018 roku a 22 kwietnia 2019 roku, co przekłada się na wzrost niemal 4 proc. w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrósł także stopień przeżywalności firm - liczba wniosków o wykreślenie firmy z CEIDG spadła o ponad 7 proc..

SPRAWDŹ TAKŻE: Konstytucja Biznesu to ważny, ale tylko pierwszy krok

- Widzimy, że w naszym kraju powstaje coraz więcej firm. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z, wprowadzonej na mocy Konstytucji Biznesu, ulgi na start. Zaczynają też działać zapisy Konstytucji, których celem jest wzmocnienie pozycji biznesu w relacjach z urzędami, choć wiemy, że potrzeba czasu, by nowe przepisy przełożyły się na zmianę mentalności urzędników, weszły im w krew – wskazuje szefowa resortu przedsiębiorczości.

Dodatkowo - według szacunków MPiT - do końca marca br. ok. 74% uprawnionych przedsiębiorców (tj. ok. 182,5 tys. spośród 246,5 tys. uprawnionych) skorzystało z ulgi na start. Zgodnie z przewidywaniami ulga na start pozwoli właścicielom działalności zaoszczędzić ok. 8 mld zł w ciągu 10 lat.

Dzięki instytucji działalności nierejestrowej osoba fizyczna prowadząca działalność na mniejszą skalę (miesięczne przychody z niej pochodzące nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), nie musi rejestrować tej działalności ani płacić z tego tytułu składek ZUS.

Konstytucja Biznesu i zmiany dla przedsiębiorców

Autorem projektu był premier Mateusz Morawiecki, sprawujący wtedy funkcje wicepremiera i ministra finansów oraz rozwoju. Konstytucja Biznesu to projekt pakietu zmian 5 innych ustaw dotyczących życia przedsiębiorcy.

Jakie konkretnie zmiany wprowadzono?

1. Zasada wolności działalności gospodarczej: co nie jest prawem zabronione jest dozwolone, pewności prawa, przyjaznej dla firm interpretacji przepisów, rozstrzygania wątpliwości prawnych i faktycznych na korzyść przedsiębiorców, domniemania uczciwości przedsiębiorców, uczciwej konkurencji, poszanowania dobrych obyczajów, odpowiedzialności urzędników za naruszenia prawa, poszanowania słusznych interesów innych przedsiębiorców oraz konsumentów, szybkości działania urzędów

2. Wydawanie przedsiębiorcom przez urzędy interpretacji przepisów prawa w ciągu 30 dni, za opłatą w kwocie 40 zł

3. Ulga na start (zwolnienie ze składek na ZUS przez pierwsze 6 m-cy działalności gospodarczej oraz obniżone składki przez 2 kolejne lata)

4. Ograniczenia w kontrolowaniu przedsiębiorców

5. Działalność nieewidencjonowana — brak konieczność rejestracji działalności i płacenia składek na ZUS, jeżeli miesięczne przychody nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia

6. Zniesienie obowiązku posługiwania się nr REGON (na rzecz nr NIP)

7. Likwidacja pozwoleń i licencji na działalność gospodarczą

8. Załatwianie spraw urzędowych przez telefon lub e-mail

9. Uruchomienie Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy

10. Utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

SPRAWDŹ TEŻ: Chemia z Niemiec jest lepsza? Sprawdź co sądzą Polacy!

Źródło: dlahandlu.pl, , "Business Insider Polska"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze