Szacuje się, że w każdy tłusty czwartek Polacy spożywają przeciętnie ok. 2,5 pączka na osobę – w sumie w skali kraju oznacza to blisko 100 milionów pączków. Do przygotowania tak dużej liczby pączków w piekarniach, cukierniach i domach zostanie zużyte łącznie po ok. 500 ton cukru i masła, 2500 ton mąki pszennej, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln jaj.
Ceny pączków w sklepach i cukierniach zaczynają się od kilkudziesięciu groszy, a kończą nawet na 6-7 zł za sztukę. Przeciętnie za pączka zapłacimy ok. 2-2,5 zł - więcej w przypadku coraz popularniejszych ciast wegańskich, mniej w przypadku samodzielnego przygotowania. Łączna wartość produktów tradycyjnie związanych z tłustym czwartkiem (takich jak pączki czy faworki) może wynieść nawet ok. 250 mln złotych - szacują w środę analitycy banku BNP Paribas.
W czasie pandemii większa część konsumentów może jednak zdecydować się na upieczenie własnych pączków ze składników kupionych wcześniej w sklepie spożywczym. Tym bardziej, że dla wielu z nas lockdown stanowił zachętę do przygotowania domowych wypieków. Tłusty czwartek i będące jego nieodłączną częścią pączki to jedna z najbardziej znanych polskich tradycji, obecna w naszej kulturze już od czasów renesansu. Wówczas były one jednak mniej puszyste, a w środku niektórych czekał mający przynosić szczęście orzech lub migdał. Dzisiejsze pączki to wysmażone ciasto drożdżowe najczęściej pokryte lukrem.
GIGANTYCZNE zarobki w Lidlu. Nie uwierzysz, ile zarabia kasjer
Pamiętajmy, że jeśli nie zachowamy umiaru, pączki mogą przyczynić się do nadwagi. Jeden pączek dostarcza tyle energii, co kotlet schabowy. Jak spalić pączka? Musimy się przygotować na solidny trening, aby spalić 300 kalorii. Możemy jeździć na rowerze przez 20 minut, lub pływać przez 35 minut. Godzinna joga przyniesie te same efekty, albo półtorej godziny wykonywania domowych obowiązków, jak np. sprzątanie.