Magdalena Rzeczkowska

i

Autor: Andrzej Iwanczuk/REPORTER Magdalena Rzeczkowska

Budżet 2023

Minister finansów szczerze o budżecie. Musimy się martwić?

2022-12-07 22:32

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska udzieliła wywiadu dla Gazety Polskiej, w której przedstawiła sytuację Polskiego budżetu. Jak podkreśliła, polski budżet do końca października bieżącego roku miał nadwyżkę, a już w sierpniu były zaspokojone potrzeby pożyczkowe kraju na 2022 roku. Zapewniła, że nie mamy powodów do obaw.

Minister finansów o budżecie państwa

Minister finansów w rozmowie z "GP" podkreśliła, że polskie finanse są bezpieczne. Obecne obligacje skarbowe są prowadzone na potrzeby pożyczkowe przyszłego roku, a stan środków na rachunkach budżetu ma wynieść 128 mld zł, co ma zagwarantować bezpieczeństwo finansowe kraju.

- Cały czas z dużą pieczołowitością podchodzimy do naszych finansów publicznych. Nadwyżka w wykonaniu budżetu od początku bieżącego roku do końca października wyniosła 27,2 mld zł. Warto też zwrócić uwagę na płynność, stan pokrycia potrzeb pożyczkowych. Bo w sierpniu mieliśmy już zaspokojone potrzeby pożyczkowe budżetu na cały 2022 rok - mówiła Rzeczkowska dla "GP".

W przyszłym roku będzie deficyt. Czy jest się czego obawiać?

Jak podkreśliła minister finansów deficyt sektora finansów publicznych ma w przyszłym roku wynieść 4,7 proc. PKB. Jej zdaniem polska gospodarka mimo to jest w dobrej sytuacji - choćby ze względu na szybki powrót do wzrostu gospodarczego po pandemii.

- Także w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku mieliśmy do czynienia z 6-procentowym wzrostem PKB, a w III kwartale, w porównaniu z II – wzrost był wyższy o 1 proc. A zatem udaje się nam uniknąć recesji, utrzymujemy w tych trudnych czasach wzrost PKB - stwierdziła minister finansów.

Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Sonda
Martwi cię kryzys w 2023 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze