Wizyta Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy

i

Autor: Krzysztof Sitkowski/KPRP Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew i Prezydent Andrzej Duda

Minister Kościński: "Polskie firmy odgrywają coraz większą rolę” [ASTANA EXPO 2017]

2017-09-07 8:00

Trwa wizyta pary prezydenckiej w Astanie, stolicy Kazachstanu, w związku z wystawą Astana Expo 2017 i obchodami Dnia Polskiego, które przypadają na 7 września. Dzień wcześniej odbyło się natomiast spotkanie prezydentów obu krajów, podczas którego rozmawiano o poszerzeniu współpracy gospodarczej obu krajów oraz podpisano umowy handlowe i umowy międzyrządowe. - Kazachstan ma olbrzymi potencjał - podkreślił wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

ASTANA EXPO 2017
Podczas briefingu prasowego podsekretarz stanu w resorcie rozwoju, Tadeusz Kościński podkreślił, że polskie firmy odgrywają coraz większą rolę w globalnych stosunkach gospodarczych, a otwarcie się na współpracę z Kazachstanem, które jest centrum geograficznym Azji to brama do wejścia do całego regionu. - Natomiast Polska stanowi taką "bramę" do współpracy z Unią Europejską - stwierdził minister.

Sprawdź koniecznie: „Kazachstan ma w Polsce partnera". Umowy o współpracy gospodarczej podpisane [Astana EXPO 2017]

- Razem możemy dużo zrobić. Kazachstan ma olbrzymi potencjał: dysponuje ropą naftową, naftą, gazem, praktycznie 3/4 pierwiastków z tablicy Mendelejewa. Ponad 60 proc. z nich używana jest w przedsiębiorstwach. Istnieje olbrzymi potencjał do współpracy - dodał Kościński.

Wiceminister podkreślił, że Polska ma m.in. bardzo rozwinięty przemysł przetwórczy, chemiczny, farmaceutyczny i w tym zakresie może współpracować w Kazachstanie oraz pomóc się rozwijać, co ma przyczynić się do wejścia do całego regionu, również do Chin. Zaznaczył także, że podpisane w ramach Kazachstańsko-Polskiego Forum Gospodarczego umowy handlowe oraz umowy międzyrządowe (podpisane przez ministra Szyszkę oraz ministra Kościńskiego – przyp.red.) dotyczą różnych dziedzin gospodarki, co pokazuje jak szerokie jest spektrum współpracy, zarówno jeśli chodzi o budowanie infrastruktury, jak i fabryk czy wytwarzania produktów na lokalny rynek.

Na razie nie ujawniono jeszcze konkretnych zapisów podpisanych przez ministrów umów. Kazachstan to według Kościńskiego rynek zarówno do inwestowania, jak i eksportowania oraz zapraszania kazachskich przedsiębiorstw, aby otwierały się na Polskę. Choć Kazachstan ma 17 mln obywateli, może być wsparciem dla polskiego wejścia na azjatycki rynek.

Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda zacieśnia współpracę z Kazachstanem [EXPO 2017 ASTANA]

Wiceminister pytany o to, jakie wzorce może czerpać kazachski rynek z polskiego, odpowiedział, że głównie chodzi o sektor małych i średnich przedsiębiorstw (w Kazachstanie przeważają duże, państwowe firmy, rząd chce sporą część z nich sprywatyzować - przyp. red.) oraz środowisko start-upów, które w Polsce w ostatnich kilku miesiącach szczególnie się rozwinęło - Możemy pomóc pod względem know-how z zakresu inwestycji, tego jak tworzyć małe firmy prywatne – skomentował.

Polskie firmy są zainteresowane wzięciem udziały w procesie prywatyzacji Kazachstanu. Kościński podkreśla, że w Polsce stworzono mechanizmy, aby takie zabiegi wspierać, a w ramach takich inicjatyw działa m.in. Polski Fundusz Rozwoju, aby nauczyć przedsiębiorców „nie tylko jak kupować, ale i jak inwestować".
Kazachstan w chwili obecnej jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w Azji Centralnej. Wynika to z jego strategicznego położenia - na szlaku prowadzącym z Chin do Europy, oraz przynależności do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze