Minister rodziny ujawnia: koniec z czternastką dla emerytów. Co z trzynastką?

2021-05-18 6:00
seniorzy
Autor: pixabay

- 14. emerytura była rozwiązaniem świadomie wprowadzonym jednorazowo, aby poprawić sytuację seniorów w 2021 r. - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" Marlena Maląg. Minister rodziny dodała, że w kolejnych latach rząd zamierza systemowo wprowadzać inne rozwiązania, które pomogą emerytom.

14 emerytura, czyli tzw. "czternastka" to jednorazowe świadczenie, które ma zostać wypłacone seniorom, a skierowane jest do emerytów, którzy pobierają najniższe świadczenia emerytalne. Wypłata czternastej emerytury została, przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, zaplanowana na listopad bieżącego roku. - Przez całą naszą kadencję staramy się też jednak, by emerytury i bezpieczeństwo materialne polskich emerytów było większe. Stąd wzrost minimalnej emerytury, wprowadzenie 13. i 14. emerytury. Stąd także zniesienie podatków dla emerytur do 2500 zł. - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" Marlena Maląg. - Robimy to w ramach solidarności międzypokoleniowej, ale w żadnym razie nie jest to uznanie, że obniżka wieku emerytalnego była błędem - dodała.

ZOBACZ: Nowy Ład. Emerytury bez podatku. Emerycie! Sprawdź, ile zyskasz! [TABELA]

Przeszło 7 mld zł otrzymały dotąd rodziny z programu Rodzina 500 plus w województwie kujawsko-pomorskim

Wszystko wskazuje na to, że ma być to ostatnia wypłata tego świadczenia. - 14. emerytura była rozwiązaniem świadomie wprowadzonym jednorazowo, aby poprawić sytuację seniorów w 2021 r. W kolejnych latach już systemowo chcemy wprowadzać inne, wspomniane przed chwilą rozwiązania, które pomogą emerytom - stwierdziła minister. Polski rząd przedstawił Komisji Europejskiej Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024 i zabrakło w nim wzmianki o dalszych planach kontynuowania wypłat czternastej emerytury. Dobrą wiadomością jest fakt, że Rada Ministrów nadal planuje wypłaty 13 emerytur. Dodatkową pozytywną dla seniorów informacją jest fakt, że "trzynastka" będzie od teraz co roku waloryzowana. 

Minister rodziny o Polski Ładzie: Rodzice dostaną 12000 zł na dziecko

- Kwota wolna jest rozwiązaniem, z którego skorzysta wielu Polaków. 13. emerytura i godna waloryzacja zostały wpisane w nasze programy społeczne na stałe i chcemy nadal je realizować - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" Maląg. Według rządowych planów na dodatkowe świadczenia dla seniorów, do 2025 roku, Polska przeznaczy ok 14 miliardów złotych. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze