Jacek Sasin

i

Autor: Shutterstock, Marek Kudelski/Super Express Jacek Sasin

Nowa rządowa agencja

Minister Sasin zapowiada powstanie nowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego

2023-03-21 11:40

- Trwają prace nad podatkiem od nadmiarowych zysków spółek paliwowych, energetycznych i górniczych. Chcemy go tak skonstruować, żeby nie uniemożliwiały firmom inwestycji. Zobowiązują nas do tego unijne dyrektywy. Polska jest ostatnim, unijnym krajem, który jeszcze nie wprowadził tej daniny - stwierdził Jacek Sasin wicepremier, minister aktywów państwowych w Programie 3 Polskiego Radia. Jednocześnie zapowiedział powstanie nowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego na przełomie marca i kwietnia. Czym miałaby się zajmować nowa spółka państwowa?

Powołanie Agencji ułatwi pozyskiwanie funduszy spółkom

Wicepremier Sasin poinformował, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego wystartuje na przełomie marca i kwietnia.

-Spółki energetyczne muszą pozyskać finansowanie na inwestycje w odnawialne źródła energii. Jednak nie mogą one uzyskać źródeł finansowania w momencie kiedy mają aktywa węglowe. Taka jest polityka instytucji finansowych na całym świecie, nie finansują one firm, które mają tzw. ślad węglowy.  W związku z tym wyłączamy z tych spółek aktywa węglowe (kopalnie, elektrownie), w ten sposób stają się one "zielone",przez co będą miały możliwość pozyskiwania funduszy, na inwestycje w OZE i atom. Aktywa węglowe, z kolei komasujemy w jednej firmie, która jak sama nazwa mówi będzie zapewniała bezpieczeństwo energetyczne Polski- tłumaczył minister, na antenie Polskiego Radia.  

Jak wyjaśnił Sasin, produkcja energii z węgla jest obecnie droga, ale nie z powodu cen na rynkach, tylko z powodu ogromnych opłat za emisję CO2. Chcemy oprzeć nasz mix energetyczny w większości o atom i źródła odnawialne. Dopóki to się nie stanie, będziemy inwestować w górnictwo tak, aby zapewnić niezbędną ilość węgla potrzebną do funkcjonowania elektrowni, tak abyśmy byli suwerenni pod tym względem. 

-Na tranformację energetyczną potrzebujemy kilkaset miliardów złotych. Planowaliśmy przejście na gaz w okresie przejściowym jednak ze względu na wahań cen tego surowca nie możemy wystawiać się na takie niebezpieczeństwa. Mamy pewny surowiec jakim jest węgiel i dopóki nie zastąpimy go OZE i atomem będziemy z niego korzystać- stwierdził wicepremier Sasin.

Pytany o podatek od nadmiarowych zysków spółek z branży energetycznej i paliwowej zapowiedział, że trwają prace nad nim. 

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Super Biznes - Łukasz Młynarkiewicz, Wiceprezes Zarządu PEJ sp. z o.o. - E23: PL for UA
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze