Resort przedsiębiorczości werbuje start-upy z zagranicy. Dostaną 15 mln zł za rozwój

2018-02-08 16:09
Poland Prize
Autor: Paweł Wiśniewski

8 lutego miała miejsce inauguracja pilotażowego programu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Innowacji oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – Poland Prize. W 2018 r. na 50 najbardziej innowacyjnych start-upów spoza Polski czeka do wzięcia 15 mln złotych.

Zagraniczni innowatorzy, którzy mają gotowy pomysł na biznes, już teraz mogą szykować się do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze start-upy. Jeżeli zdecydują się otworzyć działalność gospodarczą w Polsce, mogą otrzymać nawet 200 tys. zł na początek rozwoju firmy. Budżet programu Poland Prize na 2018 r. wynosi 15 mln złotych. Na razie uruchomiono pilotażową wersję programu.

Zobacz: Ile Jadwiga Emilewicz zarobiła w Ministerstwie Rozwoju? [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]

- Gwarantujemy na ten rok pilotażu 15 mln zł, ale te 15 mln zł to tylko otwarcie okna do 15 mln euro, ponieważ te spółki będą mogły skorzystać ze wszystkich instrumentów wsparcia, jakie przygotowaliśmy w ramach programu Start in Poland – powiedziała podczas konferencji zorganizowanej z okazji inauguracji projektu Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i innowacji. Mamy nadzieję, że te projekty zyskają poparcie funduszy venture capital, które będą chciały dalej w nie inwestować i pozwolą im się rozwijać.. Innowacje w tych najbardziej innowacyjnych miejscach na świecie: w Izraelu, w Skandynawii, w Dolinie Krzemowej, te najbardziej przełomowe pomysły powstają w zespołach wielonarodowych, powstają w zespołach wielokulturowych. My dzisiaj kładziemy pierwszy kamień węgielny pod to, aby Polska stała się zagłębiem innowacji Europy Środkowej – dodała szefowa resortu przedsiębiorczości i innowacji.

Polecamy: Kim jest Jadwiga Emilewicz, nowa minister przedsiębiorczości i technologii? [REKONSTRUKCJA RZĄDU]

Program Poland Prize zakończy się po 18 miesiącach. Będzie realizowany w rundach trwających do 6 miesięcy każda. Nabór wniosków rozpocznie się 28 lutego, natomiast zakończy się 29 marca. Wcześniej zostaną wyłonione trzy instytucje pośredniczące, które wyselekcjonują kandydatów do Poland Prize. - Kiedyś część polskich innowatorów szukała możliwości rozwoju poza granicami kraju. Dziś nie tylko zapewniamy im warunki do działania w Polsce, ale idziemy o krok dalej – stwierdziła minister Emilewicze. Podziękowała także za współpracę: Ministerstwu Spraw Zagranicznych, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędowi do Spraw Cudzoziemców.

- Innowacje dzisiaj proceduje się albo w dużych frachtowcach, w wielkich, globalnych firmach, ale coraz częściej najwyższą kapitalizację uzyskują start-upy – młode kilku – kilkunastoosobowe spółki technologiczne, które opracowują rozwiązania, które mogą zaspokoić potrzeby całego świata. Wierzę, że dzięki temu programowi będziemy mogli liczyć na to, o czym mówimy od bardzo dawno, czyli na pierwszego polskiego jednorożca. Zaczynamy Poland Prize, zapraszamy wszystkich chętnych, aby przyjeżdżali do Polski – podsumowała minister Emilewicz.

Z kolei Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zauważył, że program Poland Prize wpisuje się w „strategicznie myślenie" premiera Mateusza Morawieckiego. Jak podkreślił wiceminister, po pierwsze Poland Prize pomoże „ściągnąć do Polski wybitnych specjalistów z branży technologicznej", po drugie inwestycje w start-upy oznaczają nowe miejsca pracy w firmach, w których można najwięcej zarobić, a po trzecie program pozwoli wykorzystać potencjał pracowników ze Wschodu, których jest już w Polsce ponad 1 milion.

Zakwalifikowanie się do programu oznacza dla innowatorów z zagranicy duże ułatwienia w pozyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy. Można więc spodziewać się, że Poland Prize będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorczych ludzi z Ukrainy czy Białorusi. Jednak warunkiem otrzymania dofinansowania będzie prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu zyski z podatków od innowacyjnych start-upów zasilą polski budżet.

Oprac. na podst. mat. pras., twitter.com

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze