Andrzej Duda

i

Autor: M.Lasyk/REPORTER Andrzej Duda

Mniejsze dopłaty do pensji, ograniczony zasiłek opiekuńczy, zwolnienie z ZUS dla nielicznych. Tarcza antykryzysowa wchodzi w życie

2020-03-31 21:32

Podczas wtorkowego posiedzenia Sejm odrzucił większość poprawek Senatu dotyczących rozszerzenia pomocy dla przedsiębiorców i pracowników - w tym m.in. dopłaty do pensji medyków za nadgodziny. Posłowie zaakceptowali jedynie nieliczne postulaty senatorów i przegłosowali przyjęcie gospodarczej specustawy - tzw. "Tarczy antykryzysowej". W projekcie pozostały zapisy zgłoszone przez PiS o zmianach w kodeksie wyborczym i usuwaniu przedstawicieli Rady Dialogu Społecznego. Projekt ustawy podpisał już prezydent Andrzej Duda. Większość przepisów zacznie obowiązywać od środy, 1 kwietnia.

Tarcza antykryzysowa z podpisem prezydenta
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda niezwłocznie po wtorkowym ponownym głosowaniu w Sejmie, podpisał pakiety ustaw składające się na tzw. "Tarczę antykryzysową". - Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie! - podkreślił na Twitterze Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

We wtorek nad ranem Senat głosował nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawy) - jedną z trzech nowelizacji składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Z propozycji Prawa i Sprawiedliwości senatorzy wyrzucili poprawkę skreślającą przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

ZOBACZ KONIECZNIE: Zasiłek opiekuńczy do 18. roku życia. Zapadła ważna decyzja

W Sejmie PiS poprawkę Senatu dotyczącą wykreślenia zmian w kodeksie odrzucił. Posłowie przegłosowali także - i tym samym pozostawili w projekcie ustawy,  poprawki skreślające zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiające premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe i stanowiące, że jednym z powodów odwołania członka RDS ma być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".

Za tymi zmianami w Sejmie w łącznym głosowaniu opowiedziało się 235 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Co jeszcze przedstawiciele niższej izby parlamentu wykreślili ze specustawy? Zasiłek opiekuńczy nie zostanie rozszerzony na rodziców dzieci do 12. roku życia jak chcieli senatorzy, ale pozostanie na dzieci do 8. roku życia. Przepadło również zwiększenie kwoty dofinansowania dla pracowników objętych przestojem i obniżeniem wymiaru czasu pracy do 75 proc. ich rzeczywistego wynagrodzenia, a nie tylko 40 proc. przeciętnego, jak zaproponował rząd. Sejm nie zgodził się na przekazanie 20 mld zł na służbę zdrowia, w tym na dodatki do wynagrodzeń lekarzy, pielęgniarek i reszty personelu walczącego z koronawirusem czy stworzenie specjalnego Funduszu Płynności, finansowanego z obligacji, pomagającego przedsiębiorcom utrzymać płynność finansową.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Pobierasz zasiłek opiekuńczy? Dostaniesz niższą emeryturę!

Które poprawki Senatu znalazły uznanie w oczach posłów? Wśród przyjętych poprawek znalazł się przepis, który przewiduje zwolnienie z reżimu Prawa zamówień publicznych zamówień udzielanych przez regionalne fundusze rozwoju.  Inna przyjęta poprawka zakłada wydłużenie ważności upływających po 7 marca br. orzeczeń lekarskich lub psychologicznych. Będą one ważne jeszcze przez 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Sejm przyjął też poprawkę, głoszącą, że osoby, które mają złożyć oświadczenia o stanie majątkowym za rok 2019, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, mogą to zrobić w terminie do dnia 31 maja 2020 r.

Większość ich przepisów zacznie obowiązywać z dniem następującym po ogłoszeniu, część z mocą wsteczną - informuje serwis prawo.pl.

Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy po wprowadzeniu przepisów w życie? Kto dostanie dopłaty do wynagrodzenia, dla kogo zwolnienie z ZUS? CZYTAJ TUTAJ!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze