szczepionka

i

Autor: unsplash.com

Szczepionki przeciwko koronawirusowi

Moderna i Pfizer z nowymi szczepionkami. Będą walczyły z Omikronem

2022-08-31 23:41

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nowe szczepionki stworzone przez koncerny Pfizer i Moderna. Są to zaktualizowane wersje szczepionki stworzone do walki z wariantem koronawirusa - Omikronem. Nowe preparaty mają zastąpić te stosowane dotąd w dawkach przypominających.

Moderna i Pfizer zaktualizowały szczepionki na koronawirusa

Zatwierdzone preparaty to szczepionki biwalentne. Posiadają w swoim składzie elementy zarówno pierwotnego szczepu koronawirusa, jak i wariantu Omikron. W założeniu mają chronić też przed subwariantem Omikronu BA.5 - informuje portal Business Insider.

Preparaty mają trafić do placówek medycznych oraz aptek na początku września. Zastąpią te, które aktualnie są stosowane w ramach dawek przypominających. Szczepionka koncernu Pfizer otrzymała zgodę na użytek u osób od 12 roku życia. Szczepionka stworzona przez koncern Moderna - od 18 roku życia. Stany Zjednoczone zamówiły dotychczas 171 milionów dawek szczepionek - obu koncernów.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Szczepionki na konkretny wariant. Urzędnicy byli sceptyczni

Amerykańscy urzędnicy wcześniej opierali się przed wprowadzeniem szczepionek specyficznych dla danego wariantu. Przekonał ich fakt, że wiele osób, które otrzymały dwie lub więcej dawek, jest nadal podatnych na infekcje - informuje Financial Times cytowany przez portal Business Insider.

Stanowisko szefa FDA

"Zbliżamy się do jesieni i zaczynamy spędzać więcej czasu w pomieszczeniach, więc zdecydowanie zachęcamy każdego, kto jest uprawniony, do rozważenia otrzymania dawki przypominającej z dwuwartościową szczepionką COVID-19, aby zapewnić lepszą ochronę przed obecnie krążącymi wariantami" - napisał w oświadczeniu szef Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) dr Robert Califf.

Sonda
Czy zaszczepił/zaszczepiłabyś się polską szczepionką?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze