500 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus

Mogą odebrać 500 plus! Zobacz, kiedy wstrzymają wypłatę świadczeń

2019-04-11 11:06

Program rodzina 500 plus z założenia jest świadczeniem, które pomóc ma w wychowaniu dzieci. Jednak gdy pieniądze zostaną wypłacone, to rodzice dziecka decydują o tym, na co je przeznaczą. Okazuje się jednak, że korzystanie z 500 plus niezgodnie z założeniami programu może się wiązać z odebraniem świadczenia.

Rodzina 500 plus to świadczenie, które w Polsce wypłacane jest, po złożeniu odpowiedniego wniosku, na każde drugie i kolejne dziecko, a także – przy spełnieniu kryterium dochodowego – na pierwsze dziecko. Wypłaty odbywają się w formie pieniężnej i tu może pojawić się problem. 500 złotych rodzice w teorii mogą wydać na co chcą, nawet na własne zachcianki, a nie potrzeby dziecka.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że w zasadach programu Rodzina 500 plus istnieje zapis o możliwości zastosowania, w nadzwyczajnych sytuacjach, mechanizmów zapobiegających marnotrawieniu świadczenia wychowawczego lub wydatkowaniu go niezgodnie z jego celem. Mówi o tym art. 9 ustawy Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jeżeli pieniądze z programu są wydawane w sposób niewłaściwy, organ wypłacający świadczenie (np. MOPS) może zmienić formę wypłacania 500 plus lub całkowicie je wstrzymać.

W pierwszym przypadku wypłata 500 plus może być w całości lub częściowo zmieniona na datki w formie rzeczowej, np. ubrania dla dziecka, lekarstwa czy żywność bądź opłacenie usług związanych z wychowaniem dziecka, jak korepetycje, basen, teatr, internat czy szkolne wycieczki.

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce. Aż 25 propozycji!

O tym, jak będzie wypłacane świadczenie 500 plus, decyduje pracownik socjalny po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego. Przeprowadza go wtedy, gdy istnieje obawa, że pieniądze z programu 500 plus są marnotrawione. Właśnie wtedy jest możliwość, że organ wypłacający świadczenie całkowicie je cofnie. Stanie się tak, jeżeli uniemożliwimy przeprowadzenie wywiadu pracownikowi socjalnemu lub nie udzielimy odpowiednich wyjaśnień.

Ważne jest jednak to, że organ, który wypłaca nam świadczenie 500 plus, nie może z góry założyć, że pieniądze z programu będą przez nas marnotrawione.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze