W Polsce ponad 3,6 mln dzieci objętych jest programem Rodzina 500 plus. Wśród nich przeszło 1,2 mln świadczeń to 500 złotych wypłacane na pierwsze dziecko, gdyż rodzice nie przekraczają progu dochodowego. Wielu rodziców narzekało, że wystarczy przekroczyć go o kilka złotych, by stracić prawo do świadczenia. Teraz w tej sprawie decyzję podjął sąd.
Ważny wyrok zapadł w Gdańsku. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór w sprawie matki dziecka, której dochody okazały się o 7,82 zł wyższe od kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania 500 plus. Trybunał Konstytucyjny odmówił wcześniej zbadania sprawy, nawet w przypadku przekroczenia progu o złotówkę. Sąd postanowił sam zająć się sprawą i zdecydował, że przy tak niskich kwotach pomoc z programu Rodzina 500 plus się należy.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, gdański Sąd uznał, że kwota, przez którą kobieta przekroczyła próg dochodowy, wynosi mniej niż 1 proc. wysokości świadczenia 500 plus. Matka może za to co najwyżej kupić jeden zeszyt dla dziecka, a przez to pozbawia się ją prawa do świadczenia w rocznej kwocie 6 tys. złotych. Dlatego WSA orzekł, że przekroczenie kryterium o tak małą kwotę, która z punktu widzenia kosztów wychowania dziecka nie ma żadnego znaczenia ekonomicznego, nie może blokować wypłacenia świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Wyrok jest nieprawomocny.