Gigantyczna podwyżka akcyzy na papierosy. Zapowiedziano kilkudziesięcioprocentowe podwyżki na najbliższe lata
Według mapy drogowej podwyżek akcyzy (czyli planów regularnych podwyżek podatku w najbliższych latach), stawka miała podnosić się co roku o 10 proc. do 2027 roku. Tymczasem resort finansów zapowiedział znacznie większe podwyżki akcyzy, które mają od 1 stycznia 2025 roku wynieść:
- papierosy - 25 proc.
- tytoń - 38 proc.
- nowatorskie wyroby tytoniowe - 50 proc.
- e-papierosy - 75 proc.
To jednak dopiero pierwszy etap podwyżek. W 2026 roku akcyza na papierosy miałaby wzrosnąć o 20 proc., a w 2027 roku o 15 proc. Z kolei na tytoń w 2026 roku wzrośnie o 30 proc., a w 2027 roku o 22 proc. Akcyza na wyroby nowatorskie w 2026 roku podrożeje o 20 proc., a w 2027 roku o 15 proc. Z kolei e-papierosy w 2026 roku mają mieć akcyzę wyższą o 50 proc., a w 2027 roku o 25 proc.
Paczka papierosów po 30 zł? Nie można wykluczyć takiego scenariusza
Jak wynika z oświadczenia Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG), "paczka papierosów po 30 zł? Tak, to jak najbardziej możliwe już od 2025 roku". W ciągu kilku lat podwyżki mogą sięgnąć nawet 150 proc.
PTG wypomina rządowi, że "mapa drogowa" akcyzy była kompromisem między producentami, dystrybutorami i rządzącymi, a odejście od niej godziny w "podstawowe wartości państwa demokratycznego: w pewność i stabilność prawa". Wskazano również, że w umowie koalicyjnej zapisano, że wszystkie zmiany podatkowe miały być z minimalny 6-miesięcznym vacatio legis.
- Doświadczenia lat 2014/2015 gdy szara strefa na tym rynku urosła do 19% pokazują, że skokowe podwyższanie akcyzy jest nieefektywne i po prostu nie kalkuluje się. Za to dzięki Mapie drogowej walka z patologiami okazałą się bardzo skuteczna i szara strefa została zniwelowana do 4,9% w 2023 r. - pisze PTG.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze wskazuje, że we Francji wzrost akcyzy spowodował wzrost szarej strefy do niemal 30 proc.
- Wpływy budżetowe w 2023 r. z akcyzy na wyroby tytoniowe wyniosły ponad 27 mld zł, do tego dochodzą kolejne miliardy od branży z tytułu VAT, CIT oraz PIT. Sektor tytoniowy jest też dużym pracodawców, dającym miejsca pracy dla ponad 30 tys. osób. Dzięki akcyzowej mapie drogowej budżet państwa, ma stałe, zrównoważone i regularne wpływy finansowe, co z kolei doprowadziło do najniższego w historii poziomu szarej strefy tytoniowej w kraju, teraz MF chce wywrócić ten stolik akcyzowy ze szkodą dla producentów, konsumentów, branży, budżetu państwa – ze szkodą dla nas wszystkich! - pisze Jaromir Ćwikła, dyrektor ds. prawnych Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.
Jak z kolei komentuje w rozmowie z Business Insider Szymon Parulski, doradca podatkowy i wspólnik w Parulski i Wspólnicy podwyżka jest "pod płaszczykiem dbania o zdrowie Polaków", a w rzeczywistości celem jest poprawa budżetu państwa. Ekspert wskazał, że Ministerstwo Finansów szuka dodatkowych wpływów do przyszłorocznego budżetu.