Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: Art Service/ Super Express Premier Mateusz Morawiecki

Rynek pracy

Morawiecki: bezrobocie w Polsce najniższe od 30 lat

2022-12-02 19:16

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 30 lat -chwali się w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem Morawieckiego takie statystyki to efekt polityki osłonowej Prawa i Sprawiedliwości. Dla porównania według premiera polityka liberałów z PO i Donalda Tuska oznaczała rekordowe bezrobocie. Czy ocena Mateusza Morawieckiego jest trafna? Sprawdziliśmy tablice Głównego Urzędu Statystycznego. Dane porażają.

Morawiecki o bezrobociu

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 30 lat - informuje w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem Morawieckiego takie statystyki to efekt polityki osłonowej Prawa i Sprawiedliwości. Dla porównania według premiera polityka liberałów z PO i Donalda Tuska oznaczała rekordowe bezrobocie. Jakie w tym zakresie dane prezentuje Główny Urząd Statystyczny? Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że listopadowa stopa bezrobocia wyniosła 5,4 proc., co potwierdza wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Czy ocena Mateusza Morawieckiego jest trafna?

Donald Tusk był premierem Polski w latach 2007 - 2014. Zatem stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w roku 2008 wynosiła w styczniu 11,5 proc, a w listopadzie 9,5 proc, stopa bezrobocia rejestrowanego w 2011 roku wynosiła w styczniu 13,2 proc, natomiast w listopadzie 12,1 proc. A w roku 2014, czyli na koniec rządów Donalda Tuska stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wyniosła 13,9 proc, zaś w listopadzie było to 11,4 proc. W sumie w całym okresie, kiedy to w Polsce władzę sprawował rząd Donalda Tuska najwyższy zarejestrowany poziom bezrobocia wynosił 14,4 proc. (luty 2013), a najniższa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,1 proc. (sierpień 2008).

Sonda
Kiedy ostatni raz szukałaś/eś pracy?
Pieniądze to nie wszystko - Dariusz Szymczycha
Najnowsze