Ferie zimowe

i

Autor: Pexels

Ferie zimowe 2023

Morze czy góry? Gdzie Polacy spędzą ferie zimowe i ile to będzie kosztowało?

2023-01-07 8:45

Z danych portalu nocowanie.pl wynika, że w okresie ferii zimowych czteroosobowa rodzina za tygodniowy nocleg nad morzem musi zapłacić około 1000 zł. Jak informują właściciele prywatnych kwater, pomimo wzrost cen zainteresowanie jest większe, niż rok temu.

Ferie 2023. Polacy coraz chętniej wybierają morze

"W porównaniu do okresu świąteczno-noworocznego, możemy zauważyć pewnego rodzaju ożywienie, gdy weźmiemy pod uwagę noclegi w miejscowościach na Pomorzu Zachodnim podczas ferii" – przekazał PAP Karol Wiak z portalu nocowanie.pl

Z danych portalu nocowanie.pl wynika, że średnia cena siedmiodniowego wypoczynku np. w Kołobrzegu i Sarbinowie mieści się w przedziale od 900 zł do 1000 zł (za sześć nocy).

Ceny pobytu w prywatnych kwaterach nad morzem są uzależnione od wielu czynników, m.in. standardu i lokalizacji. "Są jednak i takie obiekty - zazwyczaj z niższych kategorii - za które zapłacimy nawet 500-600 zł" – dodał Wiak.

Zainteresowanie nadmorskim wypoczynkiem rośnie

Kwatery prywatne w Zachodniopomorskiem na okres ferii rezerwowano już w grudniu. Jak informują ich właściciele, ceny w porównaniu do ubiegłego roku wzrosły o średnio 25 proc., ale mimo to chętnych nie brakuje.

"W tym roku zainteresowanie jest większe niż w roku ubiegłym. Najczęściej goszczą u nas mieszkańcy Dolnego Śląska i tak będzie też podczas nadchodzących ferii" – przekazała PAP właścicielka prywatnej kwatery w Międzyzdrojach Małgorzata Różalska. Jak dodała, wpłynęły już pierwsze rezerwacje pobytów na lipiec.

Pomimo wzrostu zainteresowania noclegami w Zachodniopomorskiem, wciąż są dostępne kwatery i pokoje oferujące noclegi w okresie ferii. Według portalu nocowanie.pl to najchętniej wybierane miejsca noclegowe, decyduje się na nie około 25 proc. chętnych. Pozostałe w kategorii są apartamenty (20 proc.) i pensjonaty (10 proc.).

Na które miejscowości stawiają Polacy?

"Jeszcze dwa tygodnie temu, w pierwszej dwudziestce najchętniej wybieranych miejscowości był tylko Kołobrzeg, reszta to miejscowości z gór. W styczniu do Kołobrzegu dołączyło Sarbinowo i Ustronie Morskie" – przekazał Wiak.

Poza prywatnymi kwaterami na terenie województwa zachodniopomorskiego odbywać się będą też zorganizowane pobyty dla uczniów. W regionie zgłoszono do tej pory 25 wypoczynków, w których uczestniczyć będzie 945 osób, 724 to dzieci poniżej dziesiątego roku życia. 

"W przypadku okresu zimowego wypoczynki organizowane są na terenie całego województwa, głównie w halach sportowych. Ośrodki nadmorskie są popularne głównie podczas wakacji" – przekazał PAP Daniel Wróbel z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Ferie zimowe 2023. Terminy w poszczególnych województwach

Za tydzień rozpoczynają się ferie zimowe w szkołach. Odbędą się w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 14 stycznia a 26 lutego.

  • Od 14 do 29 stycznia odpoczywać będą uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.
  • Od 21 stycznia do 5 lutego ferie będą mieć uczniowie z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego.
  • Od 28 stycznia do 12 lutego przerwę w nauce będą mieć uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego.
  • Od 11 do 26 lutego odpoczywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego.
Sonda
Masz już plany na ferie zimowe 2023?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze