Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła niespodziewaną decyzję i stopy procentowe znów zostały obniżone. Nigdy wcześniej wskaźniki nie były tak bliskie zeru. Co to oznacza dla naszych oszczędności? Przyjrzeliśmy się oprocentowaniu kont i lokat.
Rada ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP:
· stopa lombardowa 0,50%;
· stopa depozytowa 0,00%;
· stopa redyskontowa weksli 0,11%;
· stopa dyskontowa weksli 0,12%
ZOBACZ TEŻ: Polscy twórcy gier nie boją się koronawirusa. W tej branży ostatnie wydarzenia to złoty okres
Dla przeciętnego konsumenta niższe stopy procentowe przede wszystkim oznaczają zmniejszenie rat kredytów w złotówkach. Nie dzieje się to jednak automatycznie i zależy od wielu czynników.
Eksperci rozmawiający z "Rzeczpospolitą" zauważają jednak, że taka sytuacja wcale nie jest idealna dla konsumentów, ponieważ minimalne stopy procentowe oznaczają spadek dochodów banków, który może przełożyć się na zmniejszenie oferty kredytów. Rozmawiający z "Rzeczpospolitą" Grzegorz Maliszewski, ekonomista Millennium przypomina majowe badanie NBP, według którego zmniejszanie stóp może zmniejszać dostępność kredytów i zacieśnienie polityki kredytowej. Mówiąc wprost - trudno dostępne, ale nisko oprocentowane kredyty.
ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa
Stopy procentowe to cena, za którą banki pożyczają pieniądze z banku centralnego. Wysokość stóp procentowych ma wpływ na rynki finansowe i całą gospodarkę. Od nich zależy m.in. kurs złotego, oprocentowanie depozytów bankowych oraz kredytów. Regulowanie stóp procentowych może stymulować gospodarkę, lub hamować inflację.