Ropa naftowa

i

Autor: Shutterstock Ropa naftowa

Ceny ropy

Na rynku ropy spadki cen. Słabe dane makro z Chin

2022-08-01 8:15

Ceny ropy w USA spadają po publikacji słabych danych makro z Chin, co zwiększyło na rynkach obawy, że globalne spowolnienie gospodarcze może osłabić popyt na paliwa - podają maklerzy.

Cena ropy

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 97,43 USD, niżej 1,21 proc., po spadku notowań w lipcu o prawie 7 proc. i pierwszej miesięcznej stracie od końca 2020 r.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 103,05 USD za baryłkę, w dół 0,88 proc.

Dane makro z Chin wskazują na spadek aktywności w tamtejszym przemyśle, co jest wynikiem stanowczej polityki chińskich władz w walce z Covid-19 i wprowadzaniu ograniczeń w gospodarce.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 50,4 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec czerwca - wynika z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 51,5 pkt.

"Osłabienie wskaźnika PMI w przemyśle w Chinach jest głównym źródłem zniżek cen na rynkach ropy" - wskazuje Vivek Dhar, dyrektor badań rynków surowcowych i energetycznych w Commonwealth Bank of Australia.

"Sytuacja w Chinach ponownie wzbudza obawy, że światowa konsumpcja surowców będzie nadal słabnąć" - dodaje.

Tymczasem widać odbicie produkcji ropy w Libii, po serii zakłóceń, które spowodowały spadek podaży surowca o ponad połowę.

Produkcja krajowa ropy w Libii powróciła do 1,2 mln baryłek dziennie, poziomu ostatnio notowanego na początku kwietnia - poinformował minister ds. ropy naftowej Libii Mohamed Oun.

W tym tygodniu inwestorzy skupią swoją uwagę na spotkaniu OPEC i sojuszników kartelu - 3 sierpnia, gdy producenci ropy ustalą limity dostaw surowca na wrzesień.

Sonda
Preferujesz auta z silnikiem benzynowym czy z silnikiem diesla?
Najnowsze