Pierwsze takie znalezisko od ponad 100 lat. Na trop średniowiecznych monet wpadł… pies Kajtuś

i

Autor: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Tak dużego znaleziska nie było od stulecia

Wyszedł z psem na spacer. Zwierzę wpadło na trop... średniowiecznego skarbu!

2022-04-20 16:19

Wałbrzyski skarb stulecia mieścił się w glinianym garnku. To świetnie zachowane średniowieczne brakteaty, czyli jednostronne monety. Na trop cennych zabytków archeologicznych miał trafić pies podczas spaceru ze swoim właścicielem. Znalezisko posiada rangę zabytku archeologicznego i jako takie jest własnością Skarbu Państwa. Monety nie trafią więc na rynek numizmatyczny. Archeologiczna sensacja w okolicach Wałbrzycha na Dolnym Śląsku. Według ekspertów tak dużego - formalnie zgłoszonego - znaleziska nie było od co najmniej stu lat.

Zgłoszenie o znalezisku wpłynęło do wałbrzyskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu 7 kwietnia. Następnego dnia starszy inspektor ds. zabytków archeologicznych, Marek Kowalski, wraz z ekipą archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego dokonali oględzin zgłoszonych przedmiotów oraz miejsca znalezienia. Na trop cennych zabytków archeologicznych miał trafić pies o imieniu Kajtuś podczas spaceru ze swoim właścicielem.

"Okazało się, że znalezione przedmioty to średniowieczne brakteaty, które były przechowywane w zniszczonym glinianym garnku. Wstępne oględziny pozwalają określić chronologię znaleziska na pierwszą połowę XIII wieku" - poinformował we wtorkowym komunikacie Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wskazując, że według wstępnej oceny archeologów tak dużego, formalnie zgłoszonego znaleziska, nie było od co najmniej stu lat.

Pies leczy się w jesiennym ubranku

Środek płatniczy

Jak podano brakteaty wykonane z cienkiej blaszki funkcjonowały jako środki płatnicze w okresie średniowiecza. Nazwa monety wywodzi się z języka łacińskiego od słowa "bractea" - blaszka. Monety te – ze względu na grubość blaszki - mogły być tłoczone tylko jednostronnie na miękkiej podkładce. Stempel odciskano w sposób wypukły na awersie, natomiast rewers był wklęsły jako negatyw. 

Konserwatorzy wskazują, że same brakteaty są wdzięcznym materiałem do studiów mediewistycznych. Dominują na nich przedstawienia antropogeniczne, zoomorficzne, fantastyczne oraz elementy architektury.

Własność Skarbu Państwa

Monety czeka teraz opracowanie naukowe, konserwacja i publikacja, co - jak zaznaczono - wymaga pozyskania dotacji w formie grantów naukowych. Dla szerszej publiczności będą więc dostępne dopiero za jakiś czas.

W komunikacie podkreślono, że znalezisko posiada rangę zabytku archeologicznego i jako takie jest własnością Skarbu Państwa – monety nie trafią więc na rynek numizmatyczny, ale będą udostępnione zwiedzającym w muzeum.

Sonda
Twój pies ma profil na Instagramie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze