Emerytury stażowe mogą kosztować nawet 12 mld zł

i

Autor: Paweł Kozioł/SUPER EXPRESS Emerytury stażowe mogą kosztować nawet 12 mld zł

Duda obiecywał niższy wiek emerytalny. Ile kosztowałyby emerytury stażowe?

2022-04-20 11:57

Eksperci z Biura Analiz Sejmowych (BAS) wyliczyli, że przyjęcie rozwiązań zaproponowanych w inicjatywie obywatelskiej wyniosłyby ok. 12 mld zł rocznie (przy założeniu, że 100 proc. uprawnionych skorzysta z tej możliwości). Według BAS negatywny efekt rozwiązań zaproponowanych w projekcie prezydenckim byłby pięciokrotnie niższy. Prace nad tymi projektami utknęły jednak w martwym punkcie - informuje Gazeta Prawna.

Gazeta informuje, że zasadniczą zmianą w obu projektach jest pobieranie świadczenia nie ze względu na osiągnięty wiek emerytalny, a staż pracy. W obywatelskim projekcie ustawy przewidziano, że w przypadku kobiet będzie on wynosił 35 lat, a w przypadku mężczyzn – 40 lat, w inicjatywie prezydenckiej to odpowiednio 39 i 44 lata. W obu propozycjach warunkiem nabycia prawa do emerytury stażowej ma być zgromadzenie składek, które pozwolą wypłacić świadczenie w wysokości nie niższej niż emerytura minimalna (obecnie to 1338,44 zł brutto).

Czytaj także: Waloryzacja 13,34 proc. Tak urosną emerytury. Konkretne wyliczenia

Jak informuje dziennik, w latach 2023–2032 byłoby to ok. 2,7 mld zł rocznie (gdyby z tej możliwości skorzystało 100 proc. uprawnionych), a najwyższego negatywnego efektu – na poziomie ponad 3 mld zł – można oczekiwać w latach 2024–2026.Biuro zwraca uwagę, że kwoty te mogą być wyższe, bo wyliczenia nie uwzględniają dodatkowych wydatków związanych z 13. i 14. emeryturą ani emerytur stażowych przyznawanych rolnikom.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Przyjęcie rozwiązań zaproponowanych w inicjatywie obywatelskiej mogłoby spowodować, iż w pierwszych 10 latach obowiązywania zmienionych przepisów negatywne skutki finansowe dla FUS (polegające na wzroście wydatków na emerytury oraz zmniejszeniu wpływów składkowych) - czytamy w GP.

Posłowie PiS deklarują, że po otrzymaniu wyników prace nad propozycjami w sprawie emerytur stażowych mają być kontynuowane.

Sonda
Czy obawiasz się niskiej emerytury w przyszłości?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze