dokumenty

i

Autor: Pixaby

Na złożenie wniosku zostały tylko trzy dni! Niedotrzymanie terminu utrudni życie wielu Polaków

2021-06-29 12:47

Ważny termin na złożenie wniosku upływa. Musisz się pospieszyć, by nie zostać na lodzie. O co chodzi? Osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii mają dwa trzy na załatwienie formalności związanych ze statusem osiedleńca. 30 czerwca upływa termin składania wniosków. Zatem to ostatni moment dla obywateli Unii Europejskiej, by ubiegać się o status osiedleńca w Wielkiej Brytanii, by móc spokojnie tam mieszkać przez kolejne lata. Status osiedleńca daje możliwość zachowania praw nabytych uzyskanych przed końcem okresu przejściowego po Brexicie.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii muszą przestrzegać ważnego terminu. Spóźnialscy na załatwienie formalności mają tylko trzy dni. Do 30 czerwca, a zatem do najbliższej środy, można ubiegać się o tzw. status osiedleńca. Statut ten daje możliwość zachowania praw nabytych przed końcem okresu przejściowego po Brexicie (upłynął on 31 grudnia ubiegłego roku) i możliwość legalnego mieszkania w Wielkiej Brytanii. Jak i gdzie załatwić niezbędne formalności? By uzyskać status osiedleńca, trzeba (nieprzerwanie) mieszkać w Wielkiej Brytanii minimum 5 lat. Osoby niespełniające tego wymogu zazwyczaj otrzymują status osoby tymczasowo osiedlonej. 

Co bardzo ważne, wnioski o przyznanie statusu osiedleńca  mogą składać jedynie osoby, które przebywały w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego po Brexicie. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało przed tygodniem, że termin składania wniosków o status osiedleńca nie zostanie wydłużony. Ale jeśli ktoś będzie w stanie przedstawić uzasadniony powód, dla którego nie złożył wniosku w terminie, będzie miał możliwość załatwienia formalności w innym okresie. Natomiast osoby, które złożą wniosek przed 30 czerwca, to nawet jeśli nie zostanie on do tego czasu rozpatrzony, zachowają dotychczasowe prawa związane z pobytem w Wielkiej Brytanii. 

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Rola technologii
Sonda
Czy Wielka Brytania powinna była opuścić Unię Europejską?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze