Miliarder Arnault apeluje do UE o porozumienie handlowe z USA
Według informacji "Wall Street Journal", Arnault, stojący na czele imperium kontrolującego ponad 70 luksusowych marek, w tym kultowy Louis Vuitton, jest bliskim sojusznikiem Donalda Trumpa. Wykorzystując swoje wpływy, stara się przekonać Unię Europejską do zaakceptowania warunków umowy handlowej z USA.
Arnault, który osobiście zna Trumpa i uczestniczył w jego inauguracji, w ostatnich tygodniach prowadził intensywne rozmowy z kluczowymi politykami, takimi jak kanclerz Niemiec Friedrich Merz i premier Włoch Giorgia Meloni. Celem tych rozmów jest znalezienie sposobu na uniknięcie eskalacji napięć handlowych i potencjalnej wojny celnej z USA.
"Naciskam ze wszystkich sił, abyśmy osiągnęli porozumienie z Amerykanami" – podkreślił Arnault w rozmowie z "WSJ". Miliarder opowiada się za tym, by Unia Europejska przyjęła warunki zbliżone do tych, które wynegocjowała Japonia, w tym wprowadzenie 15-procentowego cła, które objęłoby również samochody i części samochodowe. Cecile Cabanis, dyrektor finansowa konglomeratu LVMH, oceniła, że taka stawka celna byłaby "dobrym rezultatem" dla klientów LVMH.
Miliarder planuje wybudować fabrykę w USA
Arnault zapowiedział plany otwarcia drugiej fabryki Louisa Vuittona w Teksasie. Od dłuższego czasu publicznie wzywa UE do ustępstw wobec administracji Trumpa, ostrzegając, że to Bruksela poniesie odpowiedzialność, jeśli zdecyduje się przenieść firmę za Ocean Atlantycki.
"Financial Times" informuje, że UE i USA są bliskie osiągnięcia porozumienia, które ustaliłoby wspomnianą 15-procentową stawkę ceł na import z UE.
Jednocześnie Unia Europejska przygotowała pakiet ceł odwetowych na wypadek, gdyby porozumienie nie doszło do skutku, a Trump zrealizowałby swoje groźby nałożenia 30-procentowych ceł. Amerykański minister handlu Howard Lutnick zapewnił, że UE "bardzo, bardzo chce" zawrzeć porozumienie, dodając, że USA naciskają m.in. na lepsze traktowanie amerykańskich gigantów technologicznych oraz rezygnację z podatków cyfrowych, które wprowadziły niektóre państwa członkowskie.
