Szczepionka na koronawirusa. Człowiek Mateusza Morawieckiego ujawnia prawdę

i

Autor: CC Pixabay.com / fernandozhiminaicela Szczepionka na koronawirusa. Człowiek Mateusza Morawieckiego ujawnia prawdę / Zdjęcie poglądowe

Najbogatszy Polak chce zarobić na walce z koronawirusem. Zainwestował 150 mln euro

2020-12-21 11:17

Michał Sołowow wszedł w rynek biotechnologiczny. Zainwestuje w technologię mRNA, która jest stosowana w szczepionkach na COVID-19. Jak podaje Business Insider Polska biznesmen zainwestuje 150 mln euro w perspektywie najbliższych 7 lat.

Najnowsza inwestycja dotyczy spółki ExploRNA, która zajmuje się technologią mRNA wykorzystywaną w szczepionkach na COVID-19. - Jesteśmy bardzo podekscytowani naszą inwestycją w ExploRNA. To unikalna firma, a przede wszystkim unikalna technologia. ExploRNA zajmuje się technologią mRNA, która jest bazą najnowszych szczepionek na COVID-19 – mówi Michał Sołowow. ExploRNA to tzw. spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, czyli firma wydzielona z placówki naukowej, aby skomercjalizować swoją technologię, a mRNA zaś to klucz do tworzenia nowych leków.

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

W przypadku szczepionek na COVID-19, te opracowane choćby przez Pfizer/BioNTech czy Modernę, powstają właśnie w oparciu o modyfikacje mRNA zawierający informację o białku, które organizm musi zneutralizować. W odpowiedzi na szczepionkę organizm zaczyna więc wytwarzać przeciwciała, które zatrzymują namnażanie się wirusa i chronią przed chorobą. Układ odpornościowy "zapamiętuje" tę odpowiedź i aktywuje ją, gdy zajdzie taka potrzeba.

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19

W ocenie Sołowowa, jeśli polskie spółki technologiczne będą szły w świat, to nie uciekną przed otwieraniem biur w innych krajach czy zatrudnianiem tamtejszych menedżerów. - Kluczowe jest natomiast, aby rozwój i badania pozostały w kraju i tutaj budowały innowacje, a z czasem żeby zyski również wracały do Polski – mówi biznesmen. Swoją rolę w tym procesie widzi jako nawigatora, który będzie wspierał biotechnologiczne spółki w komercjalizacji ich projektów.

Kwarantanna narodowa. Co wolno od 28 grudnia? Jest projekt rozporządzenia

Najnowsze