Wynajem mieszkań

i

Autor: Pixabay Wynajem stancji w Toruniu

Wynajem mieszkań

Najemca nie płaci czynszu i zmienił zamki? Właściciel może ponieść karę

2023-01-09 15:56

Wielu właścicielom mieszkań trafiają się najemcy nie płacący czynszu za lokal, którzy nieraz nawet wymieniają zamki. Jeśli lokator nie chce wpuścić właściciela do lokalu, a ten włamie się do własnego mieszkania, to może mu grozić surowa kara – informuje bankier.pl.

Najemca nie płaci czynszu - kłopoty właścicieli mieszkań

W tym roku coraz więcej lokatorów może mieć problem z płaceniem czynszu. Portal bankier.pl zauważa, że w trakcie sporów z właścicielem mieszkania, lokatorzy, którzy nie płacą czynszu, często decydują się m.in. na wymianę zamków, aby zabezpieczyć się w ten sposób przez wizytą właściciela mieszkania. Wtedy może zdarzyć się, że właściciel mieszkania siłowo otwiera drzwi i zmienia zamki. W takim wypadku może być jednak oskarżony o naruszenie tzw. miru domowego. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przeanalizowali sytuacje, kiedy właściciel może zostać ukarany.

Czy właściciel lokalu może się do niego włamać, aby wymienić zamki?

Zdaniem ekspertów RynekPierwotny.pl, należy przeanalizować zapisy znajdujące się w umowie najmu mieszkania. Dla właściciela korzystny jest  zapis, który mówi o tym, że zmiana zamka i klucza do drzwi wejściowych jest możliwa wyłącznie po wyrażeniu przez niego pisemnej zgody na taki krok. Gdy w umowie nie ma takich zapisów, a najemca zmieni zamki, nie pytając właściciela o zgodę, ten nie powinien włamywać się do mieszkania. Według postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 21 lipca 2011 roku - "sprawcą przestępstwa naruszenia miru domowego określonego w artykule 193 kodeksu karnego może być także właściciel domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu".

Za naruszenie miru domowego zgodnie z Kodeksem Karnym może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Korzystne orzeczenia sądów dla właścicieli mieszkań

Postanowienie Sądu Najwyższego dotyczyło sytuacji, w której lokator posiadał tytuł prawny do mieszkania, czyli umowę najmu zawartą z właścicielem lokalu ze wskazanymi warunkami i okresem najmu.

Czy brak takiej umowy coś zmienia? Prawnicy są w tej sprawie podzieleni - podaje bankier.pl. Zgodnie z pierwszą interpretacją, właściciel mieszkania nie popełnia przestępstwa naruszenia miru domowego, jeśli lokator nie ma tytułu prawnego. Druga wykładnia mówi z kolei, że właściciel włamując się do swojego mieszkania narusza mir domowy, nawet w sytuacji, gdy lokator nie ma tytułu prawnego do mieszkania, czyli umowy najmu.

Właściciele nieruchomości muszą w tym wypadku liczyć na korzystne dla nich orzeczenia sądów. Takim przykładem jest postanowienie kętrzyńskiego sądu, który umorzył postępowanie karne wobec właściciela mieszkania ze względu na tzw. niską szkodliwość społeczną czynu. Wyrok dotyczył sytuacji, w której właściciel rozwiercił zamki, i opróżnił mieszkania z rzeczy najemców, którzy wcześniej nagannie zachowywali się względem sąsiadów.

Sonda
Czy obawiasz się drastycznych podwyżek opłat za mieszkanie?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze