Opodatkowanie przedsiębiorca
Przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania. Mają na ten krok już niewiele czasu. Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy opodatkowania. Niektórzy mogą wybrać między zasadami ogólnymi tzw. skalą, ryczałtem lub podatkiem liniowym. Ale są też podatnicy, którzy zachowali prawo do rozliczeń karcie podatkowej, jednak dla nich zmiana oznacza brak powrotu do karty i karty podatkowej nie mogą wybrać już przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą. Którą formę opodatkowania najlepiej wybrać?
Opodatkowanie na zasadach ogólnych to najpowszechniejsza forma opodatkowania. Przedsiębiorca może korzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł, ulgi prorodzinnej. Mankamentem tej skali jest drugi próg podatkowy, 9 % składka zdrowotna oraz konieczność zapłaty 4% daniny solidarnościowej od dochodu powyżej 1 miliona złotych.
Ryczałt czy podatek liniowy?
Kolejna opcja jest opodatkowanie na zasadach ryczałtu. Minusem jest brak możliwości odliczenia kosztów, brak możliwości rozliczenia podatkowego z małżonkiem i brak możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Zaletą tej formy opodatkowania jest uproszczona ewidencja przychodów, możliwość stosowania jednej z trzech stawek składki zdrowotnej, brak daniny solidarnościowej oraz niskie stawki podatku od 2 do 17 procent.
A jak sytuacja wygląda z podatkiem liniowym? Minusem jest brak możliwości korzystania z większości ulg i odliczeń, brak kwoty wolnej od podatku, możliwości rozliczenia się z małżonkiem. Przy dochodzie powyżej 1 miliona trzeba zapłacić 4% daninę solidarnościową. Jakie są korzyści z tej formy opodatkowania? Plusem rozliczeń jest stała stawka podatku – 19% oraz niższa składka zdrowotna, która wynosi 4,9 proc. i jest w części odliczalna.
Jeśli podatnik zechce zmienić formę opodatkowania, musi o tym poinformować fiskusa do 20 lutego 2024 roku. Zmiany formy opodatkowania należy dokonać w CEIDG, wypełniając formularz CEIDG-1.