Najpiękniejszy dworzec nad Bałtykiem stanie w Tallinie
Dworzec Ülemiste w Tallinnie ma być północnym krańcem nowej 870-kilometrowej linii kolejowej Rail Baltica, w ramach której wybudowany zostanie terminal Ülemiste, prowadzić będzie z Talinna, przez Rygę i Wilno oraz łączyć się z europejską siecią kolei dużych prędkości w Polsce. Obiekt został zaprojektowane przez brytyjskie biuro Zaha Hadid Architects i estoński Esplan. Dworzec przypominać ma most "przerzucony" nad torami i ulicami. „Budynek będzie dynamiczną i plastyczną bryłą, płynnie wtapiającą się w krajobraz Talinna. Opływowe kształty i miękkie linie to znak rozpoznawczy pracowni Zaha Hadid Architects. Projekt wybrany został w 2019 roku spośród wielu nadesłanych prac z całego świata.
Budowa już się rozpoczęła
Nowoczesny terminal pasażerski Rail Baltica Ülemiste otrzyma imię Linda. Ten węzeł kolejowy i autobusowy, z dogodnym połączeniem tramwajowym z lotniskiem, centrum miasta i portem, ma zostać ukończony w 2028 roku.
Dworzec ma powstawać etapami, przy użyciu systemów modułowych. Będzie funkcjonował nie tylko jako multimodalny węzeł transportowy dla osób dojeżdżających do pracy w mieście, ale odpowiadać będzie także na potrzeby międzynarodowych pasażerów kolei oraz pasażerów linii lotniczych korzystających z lotniska w Tallinie. Jak podkreślają architekci, inwestycja ma stać się wizytówką Estonii. Terminal został zaprojektowany zgodnie ze standardami i wytycznymi BREEAM, na podstawie których ocenia się, jak bardzo budynek jest przyjazny środowisku naturalnemu, a także, jak bardzo komfortowy jest on dla swoich użytkowników.
Zaha Hadid Architects
Znana na całym świecie pracownia słynie z futurystycznych budynków. Architekci pracowni kontynuują styl założycielki biura – nieżyjącej już, Zahy Hadid. Brytyjska architektka zasłynęła między innymi z opływowych, organicznych form. Zaprojektowane przez nią budynki znajdują w 44 krajach na całym świecie. Zaha Hadid była też pierwszą kobietą, która została uhonorowana nagrodą Pritzkera (w 2004 r.) – najwyższym laurem w dziedzinie architektury, który bywa nazywany „architektonicznym Noblem”
Polecany artykuł: