Emeryci

i

Autor: Shutterstock Nowe limity dorabiania do emerytury i renty

Waloryzacja emerytur

Największa waloryzacja nie dla wszystkich? Tej grupy emerytów rząd nie wziął pod uwagę

2022-10-07 13:47

W 2023 roku emerytów czeka rekordowa waloryzacja, według zapowiedzi rządu wyniesie 13,8 proc. Ponadto zapewniono, że emerytury wzrosną o przynajmniej 250 zł. Okazuje się jednak, że będą "równi i równiejsi" bo nie wszyscy emeryci dostaną taką podwyżkę. Waloryzacja nie obejmie emerytów, którzy mają świadczenie poniżej minimalnego.

Waloryzacja nie dla wszystkich! Poszkodowana grupa emerytów

Według rządowych prognoz wskaźnik waloryzacji wyniesie 113,8, co oznacza wzrost świadczeń seniorów o 13,8 proc. Zagwarantowano również, że emeryci z najniższym świadczeniem wysokości 1338,44 zł, otrzymają przynajmniej 250 zł podwyżki. Jak jednak zauważa Rzeczpospolita, waloryzacja nie obejmie jednak seniorów ze świadczeniami poniżej minimalnej.

Jak podkreślił w rozmowie z "RZ" dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego "Nie możemy mówić, że pomagamy najbiedniejszym", bo podwyżka nie obejmie wszystkich emerytów. Wśród nich są np. osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie mają wymaganego stażu pracy.

Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Kto nie skorzysta z waloryzacji? Najbiedniejsi emeryci wykluczeni

Lasocki wyjaśnił dziennikowi, że projekcie ustawy nie ma zapisu, który gwarantuje wzrost świadczeń o 250 zł osobom z emeryturą poniżej minimalnej. Tym samym ich świadczenia będą waloryzowane jedynie procentowo, a nie kwotowo i podwyżka na pewno będzie niższa.

Warto przypomnieć, że waloryzacja nie jest "premią" dla emerytów, a wyrównaniem ich świadczeń do poziomu obecnej sytuacji gospodarczej. Rekordowa waloryzacja wiąże się z wysoką inflacją, która sięgnęła we wrześniu według wstępnych szacunków GUS 17,1 proc.

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wysokości swojej emerytury?
Najnowsze